U Dubrovniku održana edukacija o primjeni Uredbe o zaštiti osobnih podataka (GDPR)

Objavljeno: 25. 05. 2018. , Ažurirano: 28. 05. 2018.

U organizaciji Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Dubrovnik u Grand Hotelu Park održana je edukacija o primjeni Uredbe o zaštiti osobnih podataka (GDPR).

Glavna su tema edukacije bile obveze u provedbi GDPR-a (General Data Protection Regulation). Edukaciju je proveo Petar Mišević, voditelj Službe za informacijsku sigurnost i upravljanje kvalitetom HGK.

Opća uredba o zaštiti osobnih podataka stupila je na snagu 25. svibnja te je obvezujuća i primjenjuje se izravno u svim državama članicama Europske unije. Njezine odredbe obuhvaćaju sve pravne subjekte koji posluju unutar Europske unije bez obzira na njihovu djelatnost te u sklopu svojih aktivnosti obrađuju osobne podatke fizičkih osoba. Zadatak je svih organizacija u poslovnim procesima omogućiti bolju zaštitu osobnih podataka te se upoznati i uskladiti s Uredbom, koja predviđa visoke kazne za neusklađenosti.

Krajnji je cilj Uredbe modernizacija i digitalizacija zaštite osobnih podataka građana Europske unije kako bi se spriječila moguća zloupotreba ili neprimjereno korištenje. Više je puta na predavanju istaknuto kako Uredba ne ukida već postojeće zakone o korištenju osobnih podataka, već propisuje standarde kojima će se štititi prikupljeni osobni podaci.

„Sve organizacijske jedinice moraju provesti analizu obrade osobnih podataka i nakon toga uvesti pravilnike o poslovnoj tajni, obradi osobnih podataka, radu u informacijskom sustavu, videonadzoru i arhivskom registru“, izjavio je, među ostalim, voditelj edukacije.

Na edukaciji je bilo dvjestotinjak prijavljenih, ponajviše predstavnika trgovačkih društava te institucija, organizacija i udruga.