Marko Starčević, Tamara Jelić Kazić, Maja Marcelić (s lijeva na desno)

Održana tematska sjednica Gospodarskog vijeća HGK - Komore Zagreb

Objavljeno: 11. 02. 2019. , Ažurirano: 19. 02. 2019.

Utjecaj poreznih reformi na poslovanje u 2019. bila je glavna tema sjednice Gospodarskog vijeća HGK – Komore Zagreb, održane 19. veljače u velikoj dvorani Komore Zagreb.

Članicama su prezentirane izmjene poreznih propisa koji su stupili na snagu 1. siječnja ove godine, najvažnije promjene u području poreza na dobit, PDV-a i dohotka. Predavanje su održali predstavnici odvjetničkog ureda Bardek, Lisac, Mušec, Skoko (koji posluje u suradnji s CMS-om Reich - Rohrwig Heinz). Posebice zanimljive bile su praktične preporuke za uspješno usklađivanje s izmijenjenim propisima.

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o PDV-u donosi treći krug poreznog rasterećenja u sklopu porezne reforme te daljnje usklađenje nacionalnih PDV propisa s EU PDV Direktivom u dijelu odredbi o mjestu oporezivanja usluga i prodaji na daljinu.

U području oporezivanja fizičkih osoba, porezna reforma donosi novosti u Zakonu o porezu na dohodak, Zakonu o doprinosima i Općem poreznom zakonu, a koji su stupili na snagu 1. siječnja 2019. godine, dok su izmjene Pravilnika o porezu na dohodak na snazi od 1. prosinca 2018. godine.

Izmjene u oporezivanju porezom na dobit u većem se dijelu odnose na implementaciju odredbi kojima se Zakon o porezu na dobit usklađuje s Direktivom Vijeća Europske unije o utvrđivanju pravila protiv praksi izbjegavanja poreza (tzv. ATAD direktiva), a konkretnije na odredbe o ograničavanju troškova financiranja i odredbe o kontroliranim stranim društvima. Dodatno, uvode se važne izmjene definicije stalne poslovne jedinice, pravila o otpisu potraživanja (“Lex Agrokor”) te pravila o porezu po odbitku.

Sudionicima Vijeća predstavljen je i projekt Digitalna komora. Uz optimizaciju postojećih procesa i poslovnih djelatnosti Komore, ovaj projekt omogućit će izradu novih usluga te unapređenje postojećih i uvođenje novih projekata.