Izvor: HGK

Suradnja Hrvatske i Italije po pitanju plavog rasta dolazi vrlo prirodno


Objavljeno: 10. 05. 2023. , Ažurirano: 10. 05. 2023.


Održivo upravljanje morskim resursima te korištenje novih tehnologija u zaštiti mora, bile su teme današnje konferencije koja je održana u HGK u organizaciji Veleposlanstva Italije u Zagrebu i Hrvatske gospodarske komore. Događanje Uloga plave ekonomije u Jadranskom moru u promicanju održivog razvoja između Italije i Hrvatske okupilo je vrhunske talijanske i hrvatske stručnjake s ciljem jačanja suradnje između dviju zemalja u području plave ekonomije.

"HGK je kao nositelj strateškog Interreg projekta InnovaMare i suradnji s talijanskim kolegama povezao više od tri stotine tvrtki i znanstveno-istraživačkih institucija u plavoj ekonomiji. Jedan od ključnih rezultata projekta je i novoosnovani Digitalni inovacijski hub u Šibeniku, u kojem je HGK jedan od osnivača. Kroz hub ćemo pokrenuti nove projekte s ciljem pozicioniranja Hrvatske i Italije kao vodećih centara za razvoj, testiranje i validaciju morskih tehnologija za održivost Jadranskog mora",  poručio je potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj HGK Tomislav Radoš.

Tomislav Radoš1.jpg

Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj ; Izvor: HGK 

Radoš se referirao i na značaj Ugovora o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva, koji su Italija i Hrvatska potpisale prije gotovo godinu dana u Rimu, ocijenivši to kao značajan korak u svijesti koliko je važno zaštititi ovaj prirodni resurs koji naše zemlje dijele i kolike to implikacije ima za gospodarstvo i radna mjesta.

"U Italiji postoji visoka razina svijesti o vrijednosti plave ekonomije. Regionalni sporazumi daju dodatni momentum razvoju, kao i odgovarajuće potpore financijskih institucija", rekao je veleposlanik Italije u Hrvatskoj Pierfrancesco Sacco, koji je istaknuo da je, između ostalog, cilj ovog događanja i potaknuti što veću operacionalizaciju projekata u suradnji i s hrvatskim i talijanskim tvrtkama.

Pierfrancesco Sacco2.jpg

Pierfrancesco Sacco, veleposlanik Italije u Hrvatskoj ; Izvor: HGK

 

Vrednovanje pojedinih struka te razmjena znanja i iskustava između talijanske i hrvatske strane u kontekstu novih izazova zbog klimatskih promjena temelj su jačanja mjera zaštite jadranskog ekosustava u sklopu brojnih programa prekogranične suradnje (Interreg Italija-Hrvatska) koje financira Europska unija i međunarodne institucije (Svjetska banka i dr.), kao i nedavno dogovorenog trilateralnog sporazuma između Italije, Slovenije i Hrvatske o suradnji na sjevernom Jadranu.

Šime Erlić2.jpg

Šime Erlić, ministar regionalnoga razvoja i fondova EU ; Izvor: HGK

 

"Plava ekonomija u Hrvatskoj zapošljava 170 tisuća radnika. To su turizam, brodogradnja, ribarstvo – sve one djelatnosti koje vuku jadransku ekonomiju. Suradnja Hrvatske i Italije po pitanju plavog rasta dolazi vrlo prirodno, a EU fondovi ključna su poluga koja može potaknuti daljnja ulaganja",  rekao je ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Šime Erlić. Pohvalio je projekt InnovaMare i bazu znanja i partnerstva koja su se u sklopu njega stvorila te najavio i dodatne prilike za financiranje plavog rasta kroz bespovratna sredstva u sklopu Industrijske tranzicije Panonske, Sjeverne i Jadranske Hrvatske.

Mateo Ivanac1.jpg

Mateo Ivanac, voditelj strateškog projekta InnovaMare ; Izvor: HGK

 

Strateški projekt InnovaMare predstavio je njegov voditelj Mateo Ivanac, ujedno i voditelj Odjela za inovacijski sustav HGK, te je najavio završnu konferenciju projekta koja će se ovoga petka održati u Šibeniku, lokaciji novog Digitalnog inovacijskog huba. " Upravo je u tijeku akademija za studente relevantnih struka kako bismo ih motivirali za razvoj tehnologija za zaštitu Jadrana",  rekao je Ivanac.

U sklopu događanja održane su i dvije panel rasprave s ciljem povezivanja svih relevantnih aktera dvije države i dodatnih poticaja naporima da se morski i obalni okoliš zaštiti, uz istovremen razvoj gospodarske aktivnosti.

1. panel Flavia Rolli, Živana Ninčević Gladan, Martin Andreas Pfannkuchen, Fausto Ferreira, Michele Grassi.jpg

Izvor: HGK

U panel raspravama sudjelovali su tako visoki predstavnici institucija, istraživačkih centara, sveučilišta i međunarodnih organizacija iz obje države, uključujući: Centar za inovacije i EU projekte Hrvatske gospodarske komore, morski tehnološki klaster mareFVG iz Monfalconea, Odjel za promicanje međunarodne suradnje i istraživanja pri Talijanskom institutu za oceanografiju i eksperimentalnu geofiziku (OGS) iz Sgonica kod Trsta, Institut za biološke morske resurse Talijanskog istraživačkog vijeća (CNR-IRBIM), Talijanski institut za zaštitu okoliša i istraživanje (ISPRA), Uprava ribarstva pri hrvatskom Ministarstvu poljoprivrede, Institut za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku, Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita, Centar za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković, Laboratorij za podvodne sustave i tehnologije (LABUST) Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.

 

sudionici2.jpg

 Izvor: HGK