Članice Zajednice obiteljskog turizma Splitsko-dalmatinske županije boravile su u Slavoniji i Baranji na studijskom putovanju


Objavljeno: 20. 10. 2017. , Ažurirano: 03. 11. 2017.


Na studijskom putovanju koje je organizirano u suradnji sa Sekcijom obiteljskog turizma regije Slavonija i Baranja boravila su ukupno 22 predstavnika svih turističkih subregija Splitsko-dalmatinnske županije, i to predsjednici udruga obiteljskog smještaja, direktori putničkih agencija, vlasnici malih obiteljskih hotela te vlasnici kuća za odmor i ostalih vrsta smještaja u domaćinstvu. Putovanje i boravak u Slavoniiji i Baranji organiziran je u suradnji sa Sekcijom Zajednice obiteljskog turizma regije Slavonija i Baranja te s Turističkom zajednicom Baranje.

Tijekom studijskog putovanja održani su B2B susreti s 13 proizvođača i vlasnika slavonskih i baranjskih OPG-ova, među kojima neki svoje proizvode izvoze izvan granica RH. Ekogospodarstvo Orlov put, koje ima tradiciju poslovanja dužu od dva desetljeća, izvozi u daleki Dubai.

Sudionici su tijekom boravka upoznati s procesom proizvodnje mesnih preređevina, a obišli su i poznate jabučnjake, baranjske vinograde i vinogradare koji imaju tradiciju proizvodnje vina dužu od pet stoljeća. Posjetili su novu vinariju Belje smještenu usred 650 ha beljskih vinograda čiji se stari vinski podrumi spominju još 1526. godine. Uz stare podrume smještena je jedna od najmodernijih vinarija u Europi i svijetu.

Osim bogate i kvalitetne enološke ponude, domaćini su sudionike upoznali i s bogatom gastronomskom ponudom autohtonih obiteljskih ekogospodarstava. Zajednički je zaključak kako bi trebalo intezivirati suradnju turističkog sektora i proizvođača autohtonih proizvoda ovog poljoprivrednog kraja koji ubrzano razvija svoje turističke kapacitete u smjeru elitnog turizma.

Na zajedničkom radnom sastanku, održanom u Etnološkom centru baranjske baštine, sudjelovao je i direktor Turističke zajednice Baranja Matej Perkušić, a gosti su domaćinima uručili prigodne poklone Županijske komore Split i Turističkih zajednica Splita, Solina i  Trogira. Tijekom radnog sastanka predstavljeni su izvanredni turistički rezultati ostvareni u gradu Splitu i Splitsko-dalmatinskoj županiji te je domaćinima predstavljen Model organizacije obiteljskog turizma koji se pokazao kao izuzetno uspješan kao i aktivnosti koje provodi Sekcija Zajednice obiteljskog turizma pri ŽK Split na rješavanju temeljnih pitanja poslovanja obiteljskih mikropoduzetnika.

Domaćini su sudionike upoznali s turističkim rezultatima svojih regija te je naglašeno kako je broj kreveta u seoskim domaćinstvima u stalnom porastu u ruralnom dijelu Baranje, ali i u urbanim dijelovima županije. Turistička potražnja se razvija većom brzinom od povećanja smještajnih jedinica u seoskim gospodarstvima, koja se postupno pretvaraju elitni turizam jer sve veći broj turista boljeg imovnog stanja želi svoj odmor provesti u ekološki čistom okružju uz konzumaciju ekoloških proizvoda. 

Aktivnom suradnjom regionalnih sekcija Zajednice obiteljskog turizma HGK unapređuje se kvaliteta obiteljskog smještaja, promoviraju se turistička putovanja te upotpunjuje kvaliteta turističke ponude obiteljskog smještaja Splitsko-dalmatinske županije ponudom autohtonih baranjskih i slavonskh ekoproizvoda.

Sekcija Zajednice obiteljskog turizma pri ŽK Split i nadalje će aktivno raditi na suradnji i povezivanju pružatelja usluga smještaja u domaćinstvu s obiteljskim domaćinstvima i proizvođačima tradicijskih proizvoda svih dijelova RH.