Stručni skup o zapošljavanju i radu osoba s invaliditetom

Objavljeno: 31. 05. 2017. , Ažurirano: 12. 06. 2017.

Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom Županijskom komorom Krapina, organizira stručni skup Zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom – prilika, a ne namet, u četvrtak, 8. lipnja, u 11 sati u zgradi Crvenog križa, na adresi Frana Falovića 7d u Krapini.

Zakonodavac je propisao obavezu kvotnog zapošljavanja da potakne zapošljavanje osoba s invaliditetom koje imaju otežani pristup tržištu rada i dugi su niz godina isključene iz njega. Kod poslodavaca je obaveza kvotnog zapošljavanja izazvala otpor, dok su je drugi prepoznali kao priliku za dobivanje kvalitetne radne snage uz poticaje koje za njihovo zapošljavanje omogućava država. Osobe s invaliditetom kao posebna skupina radnika u nekim slučajevima trebaju određene prilagodbe prostora ili radnog procesa. Neosiguravanje te prilagodbe predstavlja diskriminaciju u skladu sa Zakonom o suzbijanju diskriminacije kojim je u hrvatskom zakonodavstvu primijenjena Direktiva Vijeća Europske unije 2000/78/EZ. Do otežalog obavljanja radnih zadataka zbog zdravstvenih teškoća dolazi i kod postojeće radne snage. Hrvatski je sustav dosad takve radnike prerano pasivizirao odustajući od njihovih preostalih radnih sposobnosti.

Vjerujemo da ćete prepoznati važnost ove teme te iskoristiti priliku da saznate više o zapošljavanju i radu osoba s invaliditetom, podijelite iskustva i izazove na koje nailazite i dobijete odgovore na svoja pitanja u vezi s ovom temom.

Budući da je broj sudionika ograničen, molimo zainteresirane da nas obavijeste o svojoj namjeri sudjelovanja najkasnije do 7. lipnja. Potvrdu o sudjelovanju molimo javite na e-adresu hgkkr@hgk.hr.