O korištenju obnovljivih izvora energije u ŽK Karlovac


Objavljeno: 22. 05. 2018. , Ažurirano: 30. 05. 2018.


U Županijskoj komori Karlovac, 29. svibnja, u organizaciji HGK održan je stručni skup na kojem se govorilo o mogućnost zamjene fosilinih goriva obnovljivim izvorima energije.

Zlatko Kuzman, predsjednik ŽK Karlovac, otvorio je skup i naglasio važnost teme kao što je mogućnost primjene obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama, poduzećima, hotelima i slično. Potrebno je potaknuti korištenje domaćih resursa, većom informiranošću i predstavljanjem inovativnih primjera poslovne prakse. „U skladu s objavljenim pozivom na dostavu projektnih prijedloga u uslužnom sektoru (turizam, trgovina) u području energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije, nekoliko karlovačkih poduzetnika iskazalo je interes za obnovljim izvorima energije te se sprema javiti na natječaje“, dodao je Kuzman.

O novim okvirima klimatsko–energetske politike EU do 2030. godine s naglaskom na energetsko–klimatsku politiku i obnovljive izvore energije u EU i RH govorio je Ljubomir Majdandžić, voditelj Grupacije za energiju Sunca Zajednice OIE HGK. Klimatske promjene i globalno zatopljenje predstavljaju problem kojim se ne možemo oduprijeti već ih možemo samo ublažiti i slijediti održivi razvoj. „Potrebno je zadovoljiti potrebe današnjice bez ugrožavanja sposobnosti budućih naraštaja da zadovolje svoje potrebe“, istaknuo je Majdandžić. Osvrnuo se na sedam prioritetnih područja, a to su: energija, održivost gradova, sigurnost hrane i održiva poljoprivreda, voda, oceani, radna mjesta i spremnost na katastrofe. Održivi razvoj se sastoji od tri stupa: gospodarskog razvoja, društvenog razvoja i zaštite okoliša.

Nadalje, fosilna goriva zamjenjuju nove tehnologije, usmjerene za biomasu, energiju vjetra, energiju sunca i dr., što ukazuje na porast korištenja obnovljivih izvora energije u većini zemalja EU. Cilj je promijeniti europski energetski sustav na temelju novih smjernica i provedbenih propisa Europske komisije u okviru klimatsko–energetske politike EU do 2030.

Održivu i ekonomičnu proizvodnju u službi zaštite okoliša na primjeru poslovne prakse Solane Pag predstavio je Bogdan Želehovski. Istaknuo je pozitivne učinke u procesu proizvodnje soli ostvarene novom kotlovnicom na biomasu kao što su: ukinuta  potrošnja mazuta, smanjena vrijednost emisije onečišćavajućih tvari, uklonjeni stari spremnici dok se novo nastali otpad – pepeo koristi u pročiščavanju otpadnih voda.

O programu poticanja aktivnosti jednica lokalne zajednice na energetsku učinkovitost govorio je Mladen Renato Martinac, voditelj Grupacije toplinske energije Zajednice OIE HGK.  U svom izlaganju kao primjer naveo je projekt prelaska iz sustava grijanja mazuta i loživog ulja do biomase u zdravstvenoj ambulanti u Ribniku.

Prisutnima se obratio i Karlo Rajić, pomoćnik ravnatelja Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske na temu biomase kao obnovljivom izvoru energije u školama Karlovačke županije. Dotaknuo je teme korištenja bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru poziva na dostavu projektnih prijedloga, čije se raspisivnje očekuje.