Boris Vujčić
Izvor: HGK

Strategija uvođenja eura u Hrvatskoj

Objavljeno: 01. 02. 2018. , Ažurirano: 20. 02. 2018.

U Komori Zagreb je 19. veljače u okviru sjednice Gospodarskog vijeća Komore Zagreb u proširenom sazivu, održano predavanje s posebnim osvrtom na koristi i troškove uvođenja eura na gospodarstvo. Predavanje je održao guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić detaljno predstavivši Strategiju uvođenja eura u Hrvatskoj kako bi poduzetnike, predstavnike banaka i institucija upoznao s ekonomskim koristima i troškovima uvođenja eura. Guverner je pojasnio koje su potrebne aktivnosti, uključujući ekonomsku politiku Vlade RH i HNB-a u razdoblju pripreme i nakon uvođenja eura.

Istaknuto je da bi se pozitivni učinci uvođenja eura trebali odraziti na poslovanje gospodarskih subjekata samim uklanjanjem valutnog rizika u poslovanju, smanjenjem troškova zaduživanja i transakcijskih troškova te povećanjem međunarodne razmjene i ulaganja.

S druge strane, za gospodarstvo bi najveći troškovi bili oni koji se odnose na prilagodbe u gotovinskom poslovanju i platnom prometu, tj. na pravne, računovodstvene i informatičke pripreme za uvođenje eura. Stoga je ocjena guvernera da su koristi uvođenja, u načelu, trajne i znatno veće od troškova, koji su uglavnom jednokratni i mali.

Nakon pripreme i podnošenja zahtjeva za ulazak u europski tečajni mehanizam (ERM II), te ulaska u proceduru, potrebne su dvije do tri godine do same zamjene hrvatske kune eurom a procjena je da bi se to u Hrvatskoj moglo dogoditi 2023. godine.

Prezentacija Strategije uvođenja eura u Hrvatskoj se nalazi u pratećim dokumentima.