Izvor: Pixabay

Zbog pandemije koronavirusa i arbitražno rješavanje sporova seli online


Objavljeno: 04. 12. 2020. , Ažurirano: 04. 12. 2020.


Zbog pandemije koronavirusa, ovogodišnji 28. Hrvatski arbitražni dani održali su se u obliku dva webinaraArbitražna ročišta u vrijeme pandemije (na hrvatskom) i New Developments in International Investment Arbitration (na engleskom).

Na prvom webinaru se razgovaralo o utjecaju pandemije na pravni okvir mjerodavan za arbitražu, načelo prava na saslušanje, mogućnost održavanja ročišta online te odgovorima arbitražnih sudišta na pandemiju.

U raspravi su sudjelovali Patricia Živković, docentica na Sveučilištu Aberdeen, Vladimir Pavić, profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Beogradu, Tamara Manasijević, odvjetnica u društvu ARP, Beč i Maja Menard, odvjetnica u društvu Fatur i Menard u Ljubljani.

Zaključeno je da postojeći pravni okvir za arbitražno rješavanje sporova omogućuje održavanje ročišta virtualnim putem u uvjetima pandemije kako bi se sporovi rješavali u razumnom roku. Štoviše, takav pristup je postao općeprihvaćen u međunarodnoj arbitraži, a takvu praksu zagovara i Stalno arbitražno sudište pri HGK.

Na webinaru o novostima u području međunarodne investicijske arbitraže pod moderatorskom palicom Hrvoja Sikirića, predsjednika Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK, sudjelovali su Anna Joubin-Bret, tajnica UNCITRAL-a u Beču, Shane Spelliscy, predsjednik radne grupe III UNCITRAL-a (Reforma sporova između ulagatelja i država), Colin Brown, dopredsjednik Jedinice za rješavanje sporova i pravne poslove Direktorata za trgovinu EK i Ana Stanič iz tvrtke E&A Ltd.

Joubin-Bret je najavila da bi Pravila o ubrzanim arbitražnim postupcima trebala biti usvojena ove godine te istaknula važnost rada na reformi sustava rješavanja sporova između ulagatelja i država. "Rad na toj reformi mora biti transparentan i obuhvatiti sve sudionike koji su od važnosti za odnos između ulagatelja i država", poručila je.

Spelliscy je obrazložio da je radna grupa UNCITRAL-a utvrdila da postoje četiri vrsta poteškoća u reformi sustava rješavanja sporova između ulagatelja i država, a odnose se na nedostatak usklađenosti, koherentnosti, predvidljivosti i ispravnosti odluka arbitražnih sudova u sporovima, na arbitre i one koje donose odluke, na troškove i trajanje sporova te na financiranje od strane trećih osoba. "O tome kako provesti te reforme, u radnoj grupi su se izdvojila dva stajališta. Prema jednom, dovoljno je poboljšanje postojećih rješenja, prema drugom, potrebna je strukturna reforma postojećeg ad hoc arbitražnog sustava rješavanja sporova i stvaranje multilateralnog mehanizma rješavanja ovog sporova", kazala je Spelliscy, dodavši kako će se simultano raditi na oba smjera.

Brown je naglasio je da je stajalište EU i njezinih država članica kako je potrebno ulagateljima i državama omogućiti pristup neutralnom učinkovitom pravno predvidljivom i koherentnom sustavu rješavanja sporova te da je to moguće osnivanjem stalnog Multilateralnog investicijskog suda, dok je Stanič apostrofirala važnost odluke Achmea i Sporazuma o prestanku dvostranih sporazuma o ulaganjima između država članica Unije koji je stupio na snagu 28. kolovoza ove godine. "Prema ovom Sporazumu arbitražne klauzule koje su sadržane u bilateralnom sporazumu o ulaganjima sklopljenom između država članica suprotne su pravu Europske unije i ne mogu služiti kao osnova za arbitražni postupak koji bi bio pokrenut 6. ožujka 2018. ili nakon tog datuma", pojasnila je Stanič.

U svakom od ova dva webinara virtualno je sudjelovalo stotinjak polaznika iz petnaest europskih zemalja te iz SAD-a, Kanade, Južne Amerike, Rusije, Hong Konga i Singapura. Tako su i 28. Hrvatski arbitražni dani potvrdili status tog događaja kao jednog od najuglednijih međunarodnih savjetovanja iz područja međunarodne trgovačke i investicijske arbitraže.