Panel rasprava na temu uvođenja eura u Hrvatsku

U Splitu održana rasprava o učincima uvođenja eura u Hrvatsku

Objavljeno: 05. 03. 2018. , Ažurirano: 13. 03. 2018.

Panel-rasprava o uvođenju eura u Hrvatsku održana je 9. ožujka na Ekonomskom fakultetu u Splitu. Skup je organizirao splitski Ekonomski fakultet, uz podršku Hrvatske gospodarske komore, na inicijativu Hrvatske narodne banke.

Rasprava je bila namijenjena svima koje zanimaju učinci ulaska Hrvatske u eurozonu, a posebno gospodarskim subjektima, predstavnicima lokalne i regionalne vlasti te studentima, koji su do posljednjeg mjesta popunili dvoranu.

''Na temelju iskustava drugih zemalja može se zaključiti da već sama prilagodba kriterijima za uvođenje eura donosi koristi za gospodarstvo na unutarnjem planu, ali i bolju poziciju iz perspektive međunarodnih institucija. Učinak na poduzetnike i njihovo poslovanje trebao bi također biti pozitivan, ponajprije jeftinijim izvorima financiranja, rastom vanjske trgovine i smanjenim troškovima konverzije valuta'', rekla je potpredsjednica HGK i v. d. predsjednice Županijske komore Split Mirjana Čagalj.

1.jpg

Sudionici panel-rasprave: Mario Pečarić (Ekonomski fakultet), Branko Baričević (Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj), Boris Vujčić (HNB), Sanja Biočić (AD Plastik), Zvonimir Savić (HGK), Zdeslav Šantić (Splitska banka OTP Group) i moderator Dražen Derado (EF)

Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić predstavio je Strategiju Vlade Republike Hrvatske i Hrvatske narodne banke za uvođenje eura kao službene valute u Hrvatskoj. Vujčić se u predstavljanju posebno osvrnuo na koristi uvođenja eura (poput uklanjanja valutnog rizika, smanjenja kamatnih stopa, pozitivnih učinaka na izvoz, investicije te posebno turizam...), troškove, koji su pretežno jednokratni i mali, te proces uvođenja, odnosno sve ono što Hrvatska treba napraviti da bi ispunila uvjete za uvođenje eura.

U panel-raspravi o učincima uvođenja eura, koja je uslijedila, uz guvernera Vujčićasudjelovali su voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Branko Baričević, direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimir Savić, glavni ekonomist Splitske banke OTP Group Zdeslav Šantić, članica Uprave AD Plastika Sanja Biočić te profesor Ekonomskog fakulteta u Splitu Mario Pečarić. Raspravu je moderirao prof. Dražen Derado s Ekonomskog fakulteta.