Izvor: Pixabay

Snažan rast robnog izvoza i uvoza u prošloj godini


Objavljeno: 08. 03. 2018. , Ažurirano: 09. 03. 2018.


Premda je kumulativna stopa rasta izvoza na godišnjoj razini donekle usporena tijekom posljednjeg prošlogodišnjeg kvartala, u prošloj je godini, prema privremenim podacima, ostvaren znatan rast izvoza od 12,5%.

Pritom su kod niza proizvoda, odnosno djelatnosti ostvarene visoke stope rasta izvoza, ali je na rast ukupne vrijednosti izvoza ipak najviše utjecao izvoz naftnih derivata, farmaceutskih proizvoda, metala i ostalih prijevoznih sredstava, među kojima najveći dio čine brodovi. Ovom rastu znatno je pridonijelo kretanje globalnih cijena energenata i dijela sirovina, pri čemu je samo cijena sirove nafte na globalnoj razini povećana za približno 21 posto, pa se ostvarena kretanja izvoza nisu u potpunosti podudarala s kretanjem proizvodnje. Pritom je najizraženije odstupanje zabilježeno kod farmaceutske industrije, čija je razina proizvodnje prema izvornim indeksima u odnosu na 2016. godinu smanjena za 0,5 posto. Rast cijena snažno se odrazio i na kretanje uvoza, pa su visoka mjesta u povećanju vrijednosti uvoza u odnosu na prethodnu godinu zauzeli rudarstvo i vađenje, uvoz metala i uvoz naftnih derivata. Međutim, kretanje uvoza bilo je i pod znatnim utjecajem oporavka ukupne potražnje, i one inozemne (izvoz) i domaće. Stoga je zabilježen i snažan rast uvoza motornih vozila, proizvoda prehrambene industrije te niza drugih proizvoda. Ukupno je vrijednost uvoza povećana za 9,6 posto u odnosu na prethodnu, 2016. godinu. S obzirom na to da je vrijednost uvoza i dalje bila znatno veća od izvoza, navedene stope rasta dovele su do povećanja iznosa robnog deficita na godišnjoj razini. Deficit je u kunama povećan za 4,7 posto i iznosio je 58,3 milijarde kuna, odnosno 7,8 milijardi eura. Na kraju se može zaključiti da je prošla godina obilježena očekivanim trendovima rasta uvoza i robnog deficita u situaciji oporavka potražnje, ali i relativno visokim rastom izvoza koje je te negativne trendove donekle ublažio. 

Komentar direktora Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK, Zvonimira Savića:

Brži rast izvoza nad uvozom u prošloj godini utjecao je na ublažavanje rasta robnog deficita, koji je dosegnuo 7,8 milijardi eura, odnosno povećan je za blizu šest posto u odnosu na godinu ranije.