Novi paket mjera aktivne politike zapošljavanja predstavljen na sjednici Gospodarskog vijeća ŽK Split

Objavljeno: 28. 04. 2017. , Ažurirano: 09. 05. 2017.

Središnja je tema pete sjednice Gospodarskog vijeća HGK Županijske komore Split, održane 8. svibnja u ŽK Split, bila novi paket mjera aktivne politike zapošljavanja. Budući da je riječ o temi od šireg interesa, uz članove Gospodarskog vijeća na sjednicu su bili pozvani i predsjednici i zamjenici predsjednika strukovnih tijela koja djeluju pri ŽK Split.

„Nadamo se da će novi paket mjera polučiti još bolje rezultate te omogućiti veće zapošljavanje, a poslodavcima osigurati kvalitetnu radnu snagu“, rekla je uvodno v. d. predsjednice Gospodarskog vijeća ŽK Split Mirjana Čagalj, zahvalivši ujedno predstavnicima HZZ-a na suradnji.

1.jpg

Novi paket devet mjera pod nazivom Od mjere do karijere predstavila je Sanja Bezmalinović, stručna savjetnica za zapošljavanje u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje Regionalng ureda Split. Riječ je o mjerama potpore za zapošljavanje, potpore za usavršavanje, potpore za samozapošljavanje, obrazovanje nezaposlenih, osposobljavanje na radnome mjestu, stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, javni rad, potpore za očuvanje radnih mjesta i stalni sezonac. Nakon predstavljanja svake od mjera, naglasila je da je neke od njih moguće kombinirati, što prije nije bio slučaj.

2.jpg

Članovima Gospodarskog vijeća splitske Komore također je podneseno izvješće o radu ŽK Split u 2016. godini. Direktorica ŽK Split Vesna Friedl istaknula je da pri ŽK Split djeluje 29 strukovnih tijela, a samo ih je u prošloj godini osnovano devet, jedno od njih reaktivirano. Osvrnula se i na davanje mišljenja o prijedlozima zakonskih propisa, pri čemu su od izuzetne važnosti upravo navedena strukovna tijela koja na svojim sjednicama definiraju zajedničke stavove o pojedinim pitanjima. Friedl je navela aktivnosti u sklopu projekata ŽK Split te projekata HGK koje ŽK Split provodi na županijskoj razini. Govoreći o međunarodnim aktivnostima, istaknula je organizaciju zajedničkog sudjelovanja članica iz cijele Hrvatske na inozemnim i domaćim sajmovima, gospodarske susrete, kao i aktivnosti u sklopu Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora. Zaključno se osvrnula i na aktivnosti u 2017. godini, koje se obavljaju u skladu s planom i programom rada HGK, vodeći računa o specifičnostima županijskoga gospodarstva.

Mirjana Čagalj naglasila je i važnost i ulogu strukovnih tijela HGK čiji su stavovi dobar temelj za razgovore s predstavnicima izvršne vlasti, a s kojima je HGK u posljednje vrijeme razvila kvalitetan partnerski odnos. Također je pozvala sve nazočne da daju prijedloge kao poticaje za kreiranje budućih aktivnosti.