Pozitivni trendovi gospodarstva Osječko-baranjske županije


Objavljeno: 05. 10. 2017. , Ažurirano: 17. 10. 2017.


Stanje u gospodarstvu Osječko-baranjske županije te razvojne raznolikosti i gospodarski potencijali hrvatskih županija bile su teme sjednice Gospodarskog vijeća Županijske komore Osijek, koja je održana 13. listopada.

Na sjednici su uz članove Gospodarskog vijeća sudjelovali predstavnici Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka, Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje te drugih institucija.

Govoreći o stanju gospodarstva Osječko-baranjske županije, predsjednik Županijske komore Osijek Zoran Kovačević istaknuo je da su evidentni ozbiljni pozitivni pomaci kod gotovo svih promatranih ekonomskih pokazatelja poslovanja poduzetnika koji su u 2016. godini prvi put od početka krize 2008. godine rasli dvoznamenkastim postocima. Ukupni je prihod prešao iznos od 24 milijarde kuna, odnosno dosegao je 26 milijardi ako se pribroje i rezultati Belja d. d. koji je u sustavu Agrokora i čiji su rezultati naknadno objavljeni. Konsolidirani financijski rezultat je gotovo dvostruko veći u odnosu na 2015. i iznosi 505 milijuna kuna. Nakon niza od pet godina negativnih financijskih rezultata, od 2009. do 2013. godine, ovo je treća godina zaredom kada poduzetnici županije ostvaruju pozitivan financijski rezultat, i to iz godine u godinu veći. Ostvarena je dobit u 2016. godini iznosila 1,1 milijardu, a gubitak 636 milijuna kuna.

Prerađivačka industrija i ove je, kao i prethodnih godina, imala najveći udio u ukupno ostvarenoj dobiti, i to 31,1%, slijede poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo s 18,6%, trgovina s 13,6%, stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti s 11,8% te građevinarstvo s 9,4%. U gubitku je najveći udio imalo građevinarstvo s 31,9%, pa trgovina s 31,0%, prerađivačka industrija s 23,5%, poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo s 3,9%, i stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti s 2,6%.

Tijekom 2016. godine u dugotrajnu imovinu investirao je 481 poduzetnik, i to iznos od 1,15 milijardi kuna, što je 41,6% više nego što je investirano u 2015. godini.

Posebno dobri rezultati ostvareni su u vanjskotrgovinskoj razmjeni, čija je vrijednost u 2016. godini bila 1,25 milijardi dolara, a suficit je 320 milijuna dolara.

Pozitivan trend se nastavlja kod broja blokiranih pravnih osoba i nepodmirenih prijavljenih obveza koji su u padu još od 2010. godine. Na dan 31. srpnja 2017. broj insolventnih pravnih osoba je bio 399, što je 16% manje nego krajem 2016., a iznos nepodmirenih obveza bio je 189 milijuna ili 10,4% manje.

I broj zaposlenih je u porastu i iznosi više od 85 tisuća, ali je još daleko od pretkriznih 100 tisuća. Posebno zabrinjava činjenica da je u posljednjih godinu dana broj radno aktivnog stanovništva u Osječko-baranjskoj županiji manji za četiri tisuće.

U nastavku sjednice je Zvonimir Savić, direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK, govorio o razvojnim raznolikostima hrvatskih županija i njihovim gospodarskim potencijalima, s naglaskom na Osječko-baranjskoj županiji. Naime, HGK je izradila opsežnu analizu velikog broja statističkih podataka kako bi se utvrdilo postojeće stanje i trendovi, a sve radi upoznavanja snaga pojedinih županija i mogućnosti za poticanje razvoja. Prema podacima analize, indeks gospodarske snage Osječko-baranjske županije je 19,1% niži od hrvatskog prosjeka i županija se nalazi na dvanaestom mjestu od svih hrvatskih županija, ali pozitivno je što se popela na ljestvici za tri mjesta u odnosu na prethodnu godinu. Najveći utjecaj na ovaj pomak imaju sve bolji rezultati vanjskotrgovinskog poslovanja poduzetnika Osječko-baranjske županije.