Seminar Porezne aktualnosti u 2023. godini

Objavljeno: 10. 02. 2023. , Ažurirano: 24. 02. 2023.

Međunarodna trgovačka komora (ICC) Hrvatska i Hrvatska gospodarska komora u suradnji s Deloitte Hrvatska sa zadovoljstvom vas pozivaju na seminar Porezne aktualnosti u 2023. godini koji će se održati u srijedu, 1. ožujka 2023. godine, od 9:30 do 12:10 sati, u vijećnici HGK, na adresi Rooseveltov trg 2, Zagreb.

Kao i prethodna godina, 2023. predstavlja iznimku od pravila da u novoj kalendarskoj godini na snagu stupaju porezni propisi iz svih relevantnih područja, sve u okviru različitih krugova porezne reforme. Isto međutim ne znači da u ovoj godini nemamo izmjena i dopuna poreznih propisa na koje gospodarski subjekti moraju obratiti pozornost u svom poslovanju. Ovim izmjenama i dopunama zakonodavac u prvom redu odgovara na izazove prouzrokovane velikom ekonomskom i geopolitičkom krizom, ali i reagira na globalne trendove u širem društvenom okruženju usmjerene na održivost i odgovornost u poslovanju.

Teme seminara

S obzirom na recentnu aktualnost uvođenja novog poreza te stupanja na snagu Zakona o dodatnom porezu na dobit i objave prijedloga Pravilnika o dodatnom porezu na dobit, na ovom će seminaru Deloitteovi stručnjaci sudionike upoznati s glavnim odredbama spomenutih Zakona i Pravilnika, i to u kontekstu obuhvata dodatnog poreza (tko će biti porezni obveznici te na koji će se način utvrditi njihov status u odnosu na ovaj dodatni porez), utvrđivanja porezne osnovice u redovnom tijeku poslovanja te u slučajevima prethodnih statusnih promjena, prihoda koji su isključeni iz oporezivanja, obveza izvještavanja i slično.

Pitanje transakcija između povezanih osoba uvijek je aktualno te će na ovom seminaru jedna od tema biti i mogućnosti koje porezni propisi pružaju poreznim obveznicima u području definiranja transfernih cijena u transakcijama s povezanim osobama, s naglaskom na sklapanje prethodnih sporazuma o transfernim cijenama s Poreznom upravom.

Naši stručnjaci za područje poreza na dohodak i neizravne poreze posvetit će se aktualnim izmjenama propisa te relevantnom praksom nadležnih tijela iz svojih područja, kao i budućim izmjenama propisa motiviranima izmjenama legislative na razini Europske unije („PDV u digitalno doba“).

Pitanje održivog, etičnog i društveno odgovornog poslovanja (ESG) dobiva sve više na važnosti, što je vidljivo i kroz intenzivnu zakonodavnu aktivnost na razini Europske unije. U vezi s navedenom tematikom, Deloitteovi stručnjaci će predstaviti obuhvat nove Direktive o izvještavanju o održivosti.

Kome je ovaj seminar namijenjen?

Ovaj seminar namijenjen je svim poreznim obveznicima, međunarodnim kompanijama te pravnim i poslovnim savjetnicima.

Predavači

• Roko Brajković, menadžer u Poreznom odjelu, Deloitte Hrvatska
  • Tea Maršić, menadžer u Poreznom odjelu, Deloitte Hrvatska
  • Dražen Nimčević, partner u Poreznom odjelu i rukovoditelj hrvatskog ureda Deloittea
  • Tatjana Orešković Trcin, viši menadžer u Poreznom odjelu, Deloitte Hrvatska
  • Ivan Sladić, menadžer u Poreznom odjelu, Deloitte Hrvatska
  • Ivana Turjak Čebohin, direktor u Odjelu revizije, Deloitte Hrvatska.

Radni jezik: hrvatski.

• ovdje možete preuzeti program seminara.

• sudjelovanje je besplatno, uz obaveznu prethodnu registraciju sudionika;
  • prijaviti se možete ispunjavanjem online prijavnice u nastavku;
  • potpisivanjem obrasca za prijavu prihvaćate Uvjete prijave i otkazivanja za edukacije u organizaciji ICC-ja Hrvatska;
  • napomena: nakon prijave sudionik može svoja pitanja u vezi s navedenim programom postaviti unaprijed, slanjem na e-mail icc@hgk.hr do 27. veljače, kako bi se predavači pobrinuli da i ona budu obrađena s obzirom na ograničeno vrijeme sukladno programu seminara;
  • rok za prijavu sudionika: ponedjeljak, 27. veljače 2023.

Kontakt osoba

• za sve eventualne upite možete se obratiti gđi Ani Marguerite Tomulić, viša stručna savjetnica, HGK/ICC Hrvatska (atomulic@hgk.hr; 01/4561 553).