Goran Šarić, počasni konzul u Splitu, Veleposlanik Kraljevine Belgije u RH, Nj. E. Philippe Benoit, predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš

Joze Tomaš: "Postoji dobar potencijal za jaču suradnju s Belgijom"

Objavljeno: 26. 03. 2019. , Ažurirano: 05. 04. 2019.

HGK – Županijska komora Split i Veleposlanstvo Kraljevine Belgije u Republici Hrvatskoj održali su 4. travnja seminar Belgija – vaše poslovno odredište u srcu Europe.

"Nadam se da će današnji seminar i informacije koje ćete dobiti biti poticaj našim tvrtkama za pokretanje posla s Belgijom te da će pridonijeti jačem otvaranju ovog tržišta i u konačnici rastu robne razmjene. Potencijali za poslovnu suradnju su veliki i Belgiji uistinu imamo što ponuditi – od kvalitetne i zdrave hrane do suradnje u IT industriji te posebno turizam u kojem bilježimo dvoznamenkasti rast broja dolazaka i noćenja belgijskih turista", rekao je pozdravljajući skup predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš.

Veleposlanik Kraljevine Belgije u RH Philippe Benoit naveo je da je i otvaranje belgijskoga Konzulata u Splitu još jedan korak u jačem povezivanju Belgije i Splitsko-dalmatinske županije. "Poslovni susreti poput ovoga današnjeg predstavljaju benefit za ekonomije obiju zemalja, čija gospodarska suradnja posljednjih godina raste", rekao je Benoit.

"Od pristupanja Hrvatske EU robna razmjena između dviju zemalja gotovo se udvostručila", potvrdio je Antonio Garcia, voditelj gospodarskog i trgovinskog ureda Kraljevine Belgije u Hrvatskoj, dok je Goran Šarić, počasni konzul u Splitu, rekao da novootvoreni Konzulat predstavlja još jednu referentnu točku za sve zainteresirane za suradnju s Belgijom.

Sudionici su informirani o uslugama i aktivnostima Hrvatske gospodarske komore u vezi s  internacionalizacijom poslovanja, a s time kako u praksi izgleda poslovati s Belgijom i u Belgiji, iz prve su ih ruke inspirativnim pričama i prezentacijama upoznali predstavnici tvrtki Objektni tepisoni d.o.o. (proizvodnja tepiha), Deceuninck d.o.o. (proizvodnja profila za prozore i vrata) i Salt Sand Stone (turistička agencija).

"Poslujući s Belgijcima osvjedočila sam se da im cilj nikada nije isključivo prihod, već i ono što su pritom napravili za zajednicu, i to bi bilo dobro naučiti od njih", istaknula je Jelena Bakić iz Objektnih tepisona.