Održan sastanak Strukovne grupacije cestovnog putničkog prometa ŽK Osijek

Objavljeno: 23. 02. 2018. , Ažurirano: 13. 03. 2018.

Na sastanku Strukovne grupacije cestovnog putničkog prometa održanom 8. ožujka u Županijskoj komori Osijek za novog je predsjednika Grupacije izabran Josip Mijatović iz tvrtke Star line d. o. o. iz Tenje, a Branislav Medić iz tvrtke Skadar d. o. o. iz Ernestinova za njegova zamjenika.

U nastavku sastanka raspravljalo se o prijedlogu novog Zakona o prijevozu u cestovnom prometu, uredbama koje stupaju na snagu te o daljnjim aktivnostima koje je potrebno poduzeti kako bi se prijevoznicima olakšalo poslovanje.

Kako su prijedlogom Zakona propisani rokovi za usklađivanje nakon njegova stupanja na snagu, prijevoznici su raspravljali o nužnim aktivnostima koje trebaju poduzeti kako bi na vrijeme uskladili svoje poslovanje s novim odredbama Zakona. Cilj je obaviti potrebne pripreme kako bi se omogućilo što većem broju prijevoznika uključivanje u obavljanje prijevoza putnika, bilo putem dozvola za linijski prijevoz, nakon završenog postupka usklađivanja ili raspisivanjem javnih natječaja i sklapanja ugovora o koncesiji za prijevoz na području lokalnih uprava i samouprava.

Sektoru za promet i veze HGK uputit će se zahtjev za omogućavanje preuzimanja dozvola za Srbiju u Županijskim komorama te za omogućavanje vožnje praznog autobusa hrvatskim prijevoznicima kroz BiH. Od Ministarstva financija zatražit će se informacija naplaćuje li se stranim prijevoznicima pri ulasku u Republiku Hrvatsku na granici PDV za vožnju kroz Hrvatsku budući da istu obvezu imaju hrvatski prijevoznici u drugim državama.