Sastanak sa supredsjednikom Tursko-hrvatskog poslovnog vijeća

Objavljeno: 25. 07. 2016. , Ažurirano: 08. 09. 2016.

Na inicijativu supredsjednika Tursko-hrvatskog poslovnog vijeća Buraka Baykana, regionalnog direktora Doğuş Holdinga, u Hrvatskoj gospodarskoj komori je održan sastanak sa supredsjednikom Hrvatsko-turskog poslovnog vijeća Zlatanom Fröhlichom, predsjednikom HGK-Komore Zagreb. Sastanku su nazočili i Ebru Arisoy, viša savjetnica za trgovinu u turskom veleposlanstvu u Zagrebu i Ante Perica, viši stručni suradnik u Sektoru za međunarodne poslove HGK-a.

Burak Baykan je iznio uvjeravanja da neuspjeli pokušaj državnog udara neće utjecati na međusobne ekonomske odnose Hrvatske i Turske, koji su nekoliko zadnjih godina u uzlaznoj putanji. Pri tome se očekuju dalje investicije u turizam npr. otvaranje luksuznog hotela u prostorima bivše Maraske u Zadru 2019. godine. Također je napomenuto da se nastavljaju razgovori o ukidanju zabrane izvoza živih životinja (junaca) i junetine iz Hrvatske u Tursku. Istaknuto je i da je turska vlada nedavno uvrstila Republiku Hrvatsku u popis prioritetnih država s kojim planira intenziviranje gospodarskih odnosa.
Turska je spremna nastaviti procese koje vode demokratskom razvoju društva u cjelini a također i ispunjavanju obveza koje nosi pregovarački proces sa Europskom unijom oko punopravnog članstva. O tome svjedoči i pismo koje je predsjednik DEIK-a (Odbora za vanjskotrgovačke odnose) Ömer Cihad Vardan, uputio supredsjedniku Hrvatsko-turskog poslovnog vijeća i koje je objavljeno uz ovu vijest.
Zlatan Fröhlich je istaknuo važnost za dalje unapređenje gospodarskih odnosa i zainteresiranost naše poslovne zajednice za što hitnije stabiliziranje političke situacije u Turskoj, kao pretpostavke za nove poslove i investicije. Podsjetio je da Hrvatsko-tursko poslovno vijeće stoji na raspolaganju hrvatskim ali i turskim tvrtkama za uspostavljanje i nastavak gospodarske suradnje koja je u prošloj godini iznosila oko 350 milijuna USD, a i na namjeru HGK-a da otvori svoje predstavništvo u Istanbulu.