Sandra Perinić, Jasminka Trzun, Nina Dražin Lovrec, Miro Mirković i Jasna Jaklin Majetić (na fotografiji s lijeva na desno)
Izvor: HGK

U HGK – ŽK Pula održan sastanak s predsjednicom Hrvatske komore inženjera građevinarstva

Objavljeno: 11. 02. 2019. , Ažurirano: 15. 02. 2019.

Potrebno je razvijati suradnju na promicanju djelatnosti građevinarstva i inženjerske struke

U ŽK Pula u četvrtak, 14. veljače, održan je sastanak na kojem su sudjelovali predsjednica HGK – ŽK Pula Jasna Jaklin Majetić, predsjednik Strukovne grupe graditeljstva ŽK Pula Miro Mirković, predsjednica Hrvatske komore inženjera građevinarstva (HKIG) Nina Dražin Lovrec i v. d. tajnica HKIG-a Jasminka Trzun.

Razgovaralo se o provedbi programa stručnog usavršavanja, te je dogovoreno da će HKIG i ŽK Pula nastaviti dosadašnju uspješnu suradnju na organizaciji stručnih skupova i seminara u HGK – Županijskoj komori Pula za predstavnike inženjerske struke u graditeljstvu. Također, otvorilo se pitanje moguće suradnje na zajedničkim projektima standardizacije usluga u građevinarstvu, odnosno na reviziji Pravilnika o standardu usluga projektiranja, stručnog nadzora i upravljanja projektima gradnje te na izradi hrvatskog standarda troškovnika.

"Istarski gospodarstvenici u narednom razdoblju planiraju značajne investicije u koje će se uključiti i istarska građevinska operativa. Građevinski sektor već je desetljećima suočen s nedostatkom kvalificiranih kadrova, pa stoga velike građevinske tvrtke podupiru model dualnog obrazovanja za koji se zalaže i HGK. Pritom je za unapređenje rada u struci vrlo bitno zajedničko organiziranje redovitih usavršavanja koje provode naše dvije Komore", rekla je predsjednica ŽK Pula Jasna Jaklin Majetić.

Uime Strukovne grupe graditeljstva ŽK Pula Miro Mirković upoznao je predsjednicu HKIG-a s gorućim problemima u sektoru građevinarstva, poput potrebe uvođenja nacionalne kvalifikacije i klasifikacije izvođača, problema u javnoj nabavi te nedostatka radne snage. Naglasio je i problem proizvodnje građevinskog materijala, tj. kamenoloma koji su pri kraju eksploatacije. Na kraju je dao podršku aktivnostima HKIG-a da ovlašteni voditelji građenja i radova ostanu u članstvu Komore.

"Želimo promijeniti praksu u kojoj predstavnici struke formalno sudjeluju u radnim grupama za izradu nacrta prijedloga zakona, a da se njihovi stavovi ne uvažavaju. Struka treba aktivno sudjelovati u daljnjem razvoju zakonodavnog okvira u graditeljstvu koji odgovara potrebama našega društva i gospodarstva u cjelini. Komora zato, u suradnji s drugim profesionalnim organizacijama i udrugama, želi proaktivno djelovati na uklanjanju nepotrebnih pravnih prepreka te na ostvarivanju ciljeva javne politike u rješavanju izazova konkurentnosti na današnjim globalnim i lokalnim tržištima koji postaju kritični element gospodarskog rasta i razvoja", naglasila je predsjednica HKIG-a Nina Dražin Lovrec.