Izvor: HGK

Sara Douzzan Županović, direktorica tvrtke Noa jedrenje d.o.o., Solin

Objavljeno: 19. 09. 2015. , Ažurirano: 17. 02. 2020.

U ime tvrtke i osobno ovim putem želim podržati rad HGK-Odsjeka za turizam Split, te se nadam nastavku uspješne suradnje. Nadam se da će nas Komora kao i do sada podržavati u našim nastojanjima i lobirati za promjene svih pravilnika, zakona i ostalih regulativa ukoliko su one teško primjenjive u praksi i otežavaju poslovanje čarter tvrtki.

Tijekom sedam godina od osnivanja naše tvrtke, HGK je jedina institucija koja nas je kao malog poduzetnika i čarter tvrtku redovno informirala o svim bitnim promjenama zakonske regulative, novim propisima i aktualnoj problematici.

Nama kao malim poduzetnicima je iznimno teško u šumi zakona i pravilnika pratiti nove propise koji se itekako često mijenjaju. Iskreno, da nije same Komore, vjerojatno ne bismo ni znali za promjene koje su iznimno bitne za zakonski usklađeno poslovanje. Potaknuta napisima u novinama i nedavnim zbivanjima, često sam iziritirana navodnim izjavama pojedinih poduzetnika o “besmislu plaćanja naknade Komori”. Mi bismo, kao Noa Jedrenje, plaćali i dobrovoljno članstvo u Komori budući da nijedna druga institucija nije pokazala toliko sluha za naše probleme, niti smo  od ijedne institucije dobili toliko informacija i pomoći koliko smo dobili i dobivamo od HGK-ovog Odsjeka za turizam Split.

HGK je prva institucija koju zovemo u slučaju problema primjene novih pravilnika u praksi i od koje ćemo sigurno dobiti pomoć u rješavanju i adresiranju problema.

Smatram da bez pomoći HGK-a Udruženje pružatelja usluge smještaja na plovilu - čarter sigurno ne bi ni postojalo. Većinu sastanaka udruženja na lokalnoj i državnoj razini inicirao je sam HGK, te su svi problemi koji su proizašli iz poslovanja zbog neprilagođene zakonske regulative upravo putem sjednica pri HGK-u došli na višu razinu, do samog Ministarstva.

Tijekom proteklih nekoliko godina svjedok sam da su mnogi zakoni i pravilnici dovedeni na višu razinu i tako smo uspjeli jasnije definirati samu čarter djelatnost, a upravo zahvaljući nastojanjima Odsjeka za turizam da se naši prijedlozi uvrste u buduće pravilnike. Također se moram osvrnuti na dosadašnju promociju na sajmovima. Zahvaljujući HGK-u izlagali smo po iznimno povoljnim cijenama na sajmovima u Švedskoj i Finskoj. Samostalno se nikada ne bih odlučila na sudjelovanje na tim sajmovima budući da je cijena samostalnog štanda i do 10 puta veća od njegove subvencionirane cijene u organizaciji HGK-a. S obzirom na to da su štand dijelili konkurenti iz iste županije, bez pomoći HGK-a bi se jako teško složili i dogovorili za zajedničko sudjelovanje. Sudjelovanje na sajmovima s dijeljenim štandom nije isključivo promocija za čarter tvrtke, već je promocija cijele regije i sveukupne destinacije, budući da većina posjetitelja dolazi i zbog općih informacija o destinaciji. Nadam se da ćemo i u budućnosti imati istu podršku HGK-a Split, te da ćemo zahvaljujući konstantnoj zajedničkoj promociji u organizaciji HGK-a poboljšati svoj tržišni udio u odnosu na konkurentske destinacije.