Sadržaj sankcija Europske unije prema Republici Bjelarus


Objavljeno: 13. 04. 2022. , Ažurirano: 10. 06. 2022.


Europska unija je od listopada 2004. godine postupno uvodila mjere ograničenja protiv Republike Bjelarus, kao odgovor na kršenje međunarodnih izbornih standarda, međunarodnog prava, narušavanje funkcioniranja civilnog društva i demokratske oporbe, zastrašivanje i nasilnu represiju mirnih prosvjednika, članova oporbe i novinara, kao i sudjelovanja Bjelarusa u ratu protiv Ukrajine.

Tako su do sada pod sankcijama 183 osobe i 26 entiteta, uključujući ključne osobe političkog vodstva i vlade, visokopozicionirane članove pravosudnog sustava i nekoliko istaknutih gospodarstvenika.

U nastavku je kronologija i sadržaj svih sankcija koje su do sada uvedene prema Republici Bjelarus

Pregled mjera koje su donesene tijekom 2022. godine

3. lipnja 2022. godine

Vijeće EU je usvojilo nove mjere ograničenja prema Republici Bjelarus

Proširena lista sankcioniranih na dodatnih 12 pojedinaca i osam subjekata, a obuhvaća visokorangirane državne dužnosnike, poslovne ljude i njihove obitelji, članove pravosuđa i istaknute propagandiste koji se smatraju odgovornim za širenje dezinformacija i pozivanje na nasilje.

Ove sankcije obuhvaćaju i poduzeća kao što su glavni bjeloruski proizvođač gnojiva Belaruskali i njegova podružnica Belarusian Potash Co, državna radiotelevizija Belteleradio i druga poduzeća koja proizvode duhan i vozila za javni prijevoz.

EU mjere ograničenja se sada primjenjuju na ukupno 195 pojedinaca i 35 subjekata. Pojedincima se zamrzava imovina, a građanima i građankama EU-a i poduzećima iz EU-a zabranjuje se stavljati im na raspolaganje financijska sredstva. Osobama je uvedena i zabrana putovanje / ulazak na državno područje zemalja EU ili prelazak preko njih.

U odluci se ističe kako je EU spremna poduprijeti mirnu i demokratsku tranziciju Republike Bjelarus, ali i donijeti nove sankcije ako se situacija u zemlji ne poboljša.

Detalji u objavi Službenog lista EU.

  1. ožujka 2022. godine

Kao odgovor na sudjelovanje Bjelarusa u neopravdanoj i ničim izazvanoj ruskoj vojnoj agresiji protiv Ukrajine Vijeće je donijelo dodatne mjere usmjerene na bjeloruski financijski sektor. 

Dogovorene mjere će: 

  • Ograničiti pružanje specijaliziranih usluga financijske komunikacije (SWIFT) trima bjeloruskim bankama;
  • Zabraniti transakcije sa Središnjom bankom Bjelarusa;
  • Zabraniti uvrštavanje dionica bjeloruskih subjekata u državnom vlasništvu na mjestima trgovanja u EU-u i pružanje s time povezanih usluga;
  • Znatno ograničiti priljev financijskih sredstava iz Bjelarusa u EU;
  • Zabraniti izdavanje novčanica denominiranih u eurima Bjelarusu.

Objave sankcija uz sadržaj novih mjera dostupan u objavi Službenog lista EU.

  1. ožujka 2022. godine

Kao odgovor na sudjelovanja Bjelarusa u ratu protiv Ukrajine, EU je uvela paket pojedinačnih i gospodarskih sankcija usmjerenih na dodatne 22 osobe i uz daljnja trgovinska ograničenja.

Mjere ograničavanja, s obzirom na djelovanja kojima se podrivaju ili ugrožavaju teritorijalna cjelovitost, suverenitet i neovisnost Ukrajine, koje se sada primjenjuju na ukupno 702 osobe i 53 subjekta, uključuju zamrzavanje imovine i zabranu stavljanja sredstava na raspolaganje osobama i subjektima uvrštenima na popis.  

Uz to, zabrana putovanja koja se primjenjuje na osobe uvrštene na popis, onemogućuje im da uđu na područje EU-a ili preko njega prolaze.

Nadalje, Vijeće je u pogledu Bjelarusa uvelo daljnja ograničenja povezana s trgovinom robom:

  • Koja se upotrebljava za proizvodnju ili izradu duhanskih proizvoda;
  • Mineralnih goriva, bitumenskih tvari i proizvoda od plinovitih ugljikovodika,
  • Proizvoda od kalijeva klorida (potaše);
  • Drvenih proizvoda,
  • Proizvoda od cementa,
  • Proizvoda od željeza i čelika;
  • Proizvoda od gume;
  • Uvedena su i dodatna ograničenja na izvoz robe i tehnologije s dvojnom namjenom;
  • Određenih naprednih roba i tehnologija kojima bi se moglo doprinijeti vojnom, tehnološkom, obrambenom i sigurnosnom razvoju Bjelarusa, zajedno s ograničenjima u pogledu pružanja povezanih usluga.

Taj paket uključuje i zabranu prelijetanja zračnog prostora EU-a i pristupa zračnim lukama u EU-u za ruske prijevoznike svih vrsta, zabranu transakcija s Ruskom središnjom bankom, zabranu pristupa sustavu SWIFT za određene ruske banke i zabranu emitiranja u EU-u medija u državnom vlasništvu Russia Today i Sputnik.

Sadržaj sankcija objavljen je u Službenom listu EU uz dodatni popis osoba koje su pod sankcijama, roba pod sankcijama izlistano u 4. priloga

  1. veljače 2022.

S obzirom na stanje u Bjelarusu, Vijeće je odlučilo produljiti mjere ograničavanja za još jednu godinu. Odluka je donesena na temelju godišnjeg preispitivanja i uzimajući u obzir stanje u zemlji koje je i dalje ozbiljno. Ove mjere se sada primjenjuju do 28. veljače 2023.

Ciljane mjere ograničavanja donesene su kao odgovor na nedemokratski održane predsjedničke izbore održane u Bjelarusu u kolovozu 2020. godine te na zastrašivanje i nasilnu represiju mirnih prosvjednika, članova oporbe i novinara. Te su mjere dodatno proširene kao odgovor na stalno kršenja ljudskih prava i instrumentalizaciju migranata te se trenutačno primjenjuju na 183 osobe i 26 subjekata. 

Mjere koje su donesene tijekom 2021. godine

2. prosinca 2021.

Vijeće je 2. prosinca 2021. uvelo peti paket sankcija Bjelarusu koji je usmjeren na ograničenja za dodatnih 17 pojedinaca i 11 subjekata.

Mjere su usmjerene na istaknute članove pravosuđa i propagandnih tijela koji doprinose stalnoj represiji nad civilnim društvom, demokratskom oporbom, neovisnim medijima i novinarima.

Mjere su usmjerene i na visokorangirane političke dužnosnike Lukašenkova režima, kao i na poduzeća (poput Belavia Airlines), organizatore putovanja i hotele koji pomažu u poticanju i organiziranju nezakonitih prelazaka granice iz Bjelarusa u EU i na taj način sudjeluju u instrumentalizaciji migracija u političke svrhe.

EU-ove mjere ograničavanja za Bjelarus sada se primjenjuju na ukupno 183 pojedinca i 26 subjekata. Imovina onih koji su uvršteni na popis zamrzava se, a građanima i građankama EU-a i trgovačkim društvima iz EU-a zabranjeno je da im stavljaju sredstva na raspolaganje. Na fizičke se osobe primjenjuje i  zabrana putovanja, što im onemogućuje ulazak na državno područje zemalja EU-a ili prelazak preko njih.

Popisi osoba i entiteta iz Bjelarusa koji su pod sankcijama dostupan u Službenom listu EU. 

  1. studenog 2021. 

Vijeće je 15. studenoga izmijenilo režim sankcija s obzirom na stanje na granici EU-a s Bjelarusom kako bi odgovorilo na instrumentalizaciju osoba koju bjeloruski režim provodi u političke svrhe. 

Režim sankcija izmijenjen je odlukom i uredbom Vijeća kojima su prošireni kriteriji za uvrštenje na popis sankcioniranih osoba i entiteta. EU će se sada moći usmjeriti na pojedince i subjekte koji organiziraju ili doprinose aktivnostima Lukašenkova režima kojima se olakšava nezakonit prelazak vanjskih granica EU-a.

Odluka dostupna u Zaključcima EU od 21. i 22. listopada 2021. godine.

  1. lipnja 2021. 

Odlukom Vijeća jačaju se postojeće mjere ograničavanja s obzirom na stanje u Bjelarusu uvođenjem zabrane prelijetanja zračnog prostora EU-a i zabrane pristupa zračnim lukama EU-a za sve vrste bjeloruskih prijevoznika.

Zemlje kandidatkinje Republika Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Srbija i Albanija te zemlje koje pripadaju Europskom gospodarskom prostoru (EGP) suglasne su s tom odlukom Vijeća.

  1. lipnja 2021.

Vijeće je 4. lipnja odlučilo pojačati postojeće mjere ograničavanja s obzirom na stanje u Bjelarusu uvođenjem zabrane prelijetanja zračnog prostora EU-a i zabrane pristupa zračnim lukama EU-a za sve vrste bjeloruskih prijevoznika.

Države članice EU-a stoga će biti dužne uskratiti odobrenje za slijetanje na svoje državno područje, uzlijetanje s njega ili njegovo prelijetanje svakom zrakoplovu kojim upravljaju bjeloruski zračni prijevoznici, među ostalim i u svojstvu marketinškog prijevoznika.

Tekst objave dostupan je u Zaključcima Europskog vijeća od 24. svibnja 2021. godine

  1. svibnja 2021. godine

Europsko vijeće snažno osuđuje prisilno prizemljenje leta društva Ryanair u Minsku, u Bjelarusu, 23. svibnja 2021., kojim je ugrožena sigurnost zračnog prometa, i pritvaranje od strane bjeloruskih vlasti novinara Ramana Prataseviča i Sofije Sapege. 

Čelnici EU-a pozvali su Vijeće da što prije donese odgovarajuće sankcije u vezi s osobama i subjektima.

Sadržaj mjera koje su donesene 2020. godine 

  1. prosinca 2020.

EU uveo treći krug sankcija zbog aktualne represije

U znak potpore demokratskim pravima bjeloruskog stanovništva, Vijeće je odlučilo uvrstiti dodatnih 36 osoba i subjekata na popis onih kojima se izriču sankcije. Te su sankcije usmjerene na visokopozicionirane dužnosnike odgovorne za aktualnu nasilnu represiju i zastrašivanje mirnih prosvjednika, članova oporbe , novinara i drugih. Usmjerene su i na gospodarske aktere, istaknute poslovne ljude i poduzeća koja podupiru režim Aleksandra Lukašenka i/ili ostvaruju koristi od njega.

Mjere ograničavanja obuhvaćaju zabranu putovanja i zamrzavanje imovine. Zabranom putovanja osobama uvrštenima na popis onemogućuje se ulazak na područje EU-a ili prolazak njime, a zamrzavanje imovine primjenjuje se na sredstva ili gospodarske izvore tih osoba. Povrh toga, građani i građanke te poduzeća iz EU- ne smiju stavljati sredstva na raspolaganje osobama i subjektima koji su uvršteni na popis.

Režim sankcija u vezi s Bjelarusom sada se primjenjuje na ukupno 88 pojedinaca i sedam subjekata.

Objava sankcija s popisima osoba i predmeta sankcija dostupna u Službenom listu EK.

  1. studeni 2020. 

Vijeće je dodalo 15 bjeloruskih građana na popis pojedinaca na koje se primjenjuju sankcije zbog represije i zastrašivanja mirnih prosvjednika, članova oporbe i novinara nakon predsjedničkih izbora u Bjelarusu 2020. Među sankcioniranim osobama su Aleksandar Lukašenko i njegov sin Viktor Lukašenko, koji obnaša funkciju savjetnika za pitanja nacionalne sigurnosti.

Objava u Službenom listu EU.

  1. listopada 2020. godine

uvedene su mjere protiv 40 pojedinaca za koje je utvrđeno da su odgovorni za represiju i zastrašivanje mirnih prosvjednika, članova i članica oporbe i novinara nakon predsjedničkih izbora 2020. u Bjelarusu, kao i za nepravilnosti u izbornom procesu.

Mjere ograničavanja uključuju zabranu putovanja i zamrzavanje imovine. Zabranom putovanja osobama uvrštenima na popis onemogućuje se ulazak na područje EU-a ili prolazak njime, a zamrzavanje imovine primjenjuje se na sredstva ili gospodarske izvore osoba uvrštenih na popis. Osim toga, građanima i građankama te poduzećima iz EU-a zabranjeno je stavljati sredstava na raspolaganje onima koji su uvršteni u popis.

Popis dostupan u Službenom listu EU

Mjere ograničenja od strane EU prema Republici Bjelarus od 2004. godine

Europska komisija je od 2004. godine uvela sankcije prema Republici Bjelorusiji vezano za kršenje međunarodnih izbornih standarda i međunarodnog prava, kao i narušavanje funkcioniranja civilnog društva i demokratske oporbe. Embargo na oružje je uveden 2011. godine. U veljači 2016. godine ukinute su mjere ograničenja protiv 170 pojedinaca i triju poduzeća, a zadržan je embargo na oružje i sankcije protiv četiri osobe, kao reakcija na pozitivne korake je Bjelorusija poduzimala u poboljšanju odnosa s EU.