Turističke usluge aktivnog i pustolovnog turizma – popis aktivnosti

Prema definiciji u Zakonu o pružanju usluga u turizmu koji je stupio na snagu 1. 1. 2018. (NN 130/17) „turističke usluge aktivnog i pustolovnog turizma su aktivnosti na kopnu, vodi i zraku, na otvorenom ili neuređenom prirodnom okruženju ili u posebno uređenim i opremljenim mjestima koje zbog svojih specifičnosti predstavljaju rizik od ozljeda i njihovih posljedica za korisnike“.

U skladu sa stavkom 3., člankom 92. istog Zakona, popis aktivnosti koje se smatraju turističkim uslugama aktivnog i pustolovnog turizma u smislu ovoga Zakona utvrđuje Hrvatska gospodarska komora u okviru Zajednice pustolovnog turizma i objavljuje ga na svojim mrežnim stranicama.

Prema definiciji i aktivnostima obuhvaćenim unutar ponude članstva Zajednice te međunarodnim klasifikacijama i razvrstavanjima, Zajednica pustolovnog turizma Hrvatske gospodarske komore donosi inicijalni popis aktivnosti koje se smatraju turističkim uslugama aktivnog i pustolovnog turizma, koji će se u skladu sa stavkom 4., člankom 92. Zakona dalje nadopunjavati po potrebi.

TURISTIČKE USLUGE PUSTOLOVNOG I AKTIVNOG TURIZMA:

• Kanuing (canoeing)
  • Špiljarenje (caving)
  • Slobodno penjanje (sportskih smjerova, višedužinaca i Deep water solo: penjanje iznad mora)
  • Biciklizam
  • Planinarenje (walking, hiking, trekking, ferrata) *
  • Jahanje
  • Kajak po rijekama
  • Kajak po moru
  • Veslanje na dasci (Stand up paddling)
  • Rafting i INLineRaft *
  • Kanjoning (canyoning)
  • Zipline *
  • Aktivnosti u okviru adrenalinskih parkova
  • Padobransko jedrenje/parajedriličarstvo (Paragliding/parasailing)
  • Kitesurfing/kiteboarding
  • Skakanje s užetom (Bungee jumping)

* originalni engleski izraz jer ne postoji precizni hrvatski prijevod

Dio Zakona o pružanju usluga u turizmu koji se odnosi na turističke usluge aktivnog i pustolovnog turizma možete pronaći OVDJE.

• Sektor za turizam Adresa: Rooseveltov trg 2 10000 Zagreb Email: turizam@hgk.hr Tel: +385 1 456 1570 Tel 1: +385 1 456 1660 Fax: +385 1 482 8499 Direktor: Želimir Kramarić : Sektor za turizam
  • Saša Zrnić Viši stručni suradnik Tel: +385 1 456 1662 Email: szrnic@hgk.hr