Direktor HTZ-a Kristjan Staničić i potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam HGK Dragan Kovačević na svečanosti otvorenja
Izvor: HGK

Započeli Dani hrvatskoga turizma

Objavljeno: 24. 10. 2018. , Ažurirano: 26. 11. 2018.

Danas su započeli Dani hrvatskoga turizma, najveći tradicionalni skup turističkih djelatnika u Hrvatskoj koji se ove godine održava 24. i 25. listopada u Hvaru. Uz dodjelu nagrada i priznanja Hrvatske turističke zajednice i Hrvatske gospodarske komore najboljima u turizmu, dvodnevni program okupit će preko tisuću sudionika uz edukativna predavanja, radionice i okrugle stolove vodećih domaćih i svjetskih turističkih stručnjaka iz poslovnog i društvenog života o aktualnim temama sektora, poput razvoja turističke ponude i brendiranja, pitanja radne snage, održivoga razvoja i mnogih drugih.

"Rast od preko 5 posto koji smo unatoč buđenju konkurentskih tržišta ostvarili ove godine, govori o dobroj turističkoj godini, posebice ako uzmemo u obzir da Hrvatska nije ni približno aktivirala svoje potencijale. Za to su nužne nove investicije, novi turistički proizvodi za produljenje sezone i rješavanje problema nedostatka kvalificirane radne snage," rekao je potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam HGK Dragan Kovačević, dodajući da treba imati na umu da rast bude održiv u pogledu okoliša, kulturne baštine i infrastrukture.

Matusic 800x717.jpg

Državni tajnik u Ministarstvu turizma Frano Matušić; Izvor: HGK.

"Hvar ove godine obilježava 150 godina organiziranoga turizma te su stoga Dani hrvatskog turizma, najveća stručna turistička manifestacija, odlična prilika da se osvrnemo na sve dosadašnje uspjehe, ali i okrenemo prema novim ciljevima i izazovima. Ovogodišnji program posvećen je brojnim aktualnim temama koji pokreću turizam u svijetu te predstavljaju priliku ne samo za hrvatski turizam već i za promociju cjelokupnog hrvatskog gospodarstva. Ovaj tjedan posvećen turizmu zaokružit će se sjednicom Vlade koja će se održati u Hvaru, a na kojoj će poseban naglasak biti stavljen na važnost otoka i turizma na otocima koji čini više od četvrtine ukupnog turističkog prometa u našoj zemlji." istaknuo je državni tajnik u Ministarstvu turizma Frano Matušić prilikom otvorenja Dana hrvatskog turizma.

"Izuzetno nas veseli bogat program Dana hrvatskog turizma u sklopu kojeg će, osim brojnih etabliranih domaćih stručnjaka, sudjelovati i naši prijatelji iz drugih zemalja poput SAD-a, Japana i Poljske. Ipak, s obzirom na osnovnu zadaću Hrvatske turističke zajednice koja se odnosi na jačanje snage nacionalnog turističkog brenda, s posebnim veseljem najavljujem širu raspravu o brendu naše zemlje. Naravno, i ove godine ćemo nagraditi one najbolje iz različitih segmenata naše ukupne turističke ponude s naglaskom na ono najvažnije, a to su ljudi koji djeluju u turizmu. Upravo je zbog njih Hrvatska danas prepoznata kao jedna od top svjetskih turističkih destinacija", izjavio je direktor HTZ-a Kristjan Staničić, dodavši kako se strateški ciljevi za iduću godinu odnose na pozicioniranje Hrvatske kao atraktivne cjelogodišnje destinacije, daljnje jačanje aviolinija te jače promotivne aktivnosti na dalekim tržištima poput Kine, Koreje ili SAD-a.

DHT1 800x827.jpg

Grad Hvar ove godine obilježava 150 godina organiziranoga turizma; Izvor: HGK.

Glavni dio programa započinje panel raspravom "Filmska industrija i turizam" na kojem će se razgovarati o povezanosti turizma i filma te važnosti filmske industrije za turističku promociju destinacija. Predavanje će održati i Al Merschen, predsjednik i osnivač MMGY Global, vodeće PR i marketinške grupe u SAD-u na temu "Hrvatska - privlačna destinacija za američke turiste". Drugoga dana manifestacije održat će se Hrvatski turistički forum HGK na temu nedostatka radne snage u turizmu.

Prvoga dana dodijelit će se i dio nagrada Hrvatske turističke zajednice i Hrvatske gospodarske komore, u kategorijama za destinacije godine, atrakcije godine, nagrade poslovnom sektoru (Turistički cvijet – kvaliteta za Hrvatsku) te za ljude u turizmu. Drugi dio nagrada dodijelit će se sutra, 25. listopada, za 10 najboljih u turizmu, i to u sljedećim kategorijama: Kulturna turistička atrakcija godine, Turistički događaj godine, Inovacija u turizmu godine, Restoran godine, Turistička agencija godine, Marina godine, Kamp godine, Hotel godine, nagrada "Anton Štifanić" za životno djelo i osobu godine te Turistička destinacija godine.

Organizatori skupa su Ministarstvo turizma, Hrvatska turistička zajednica i Hrvatska gospodarska komora koji ovu manifestaciju zajedno organiziraju već jedanaestu godinu za redom. Dani hrvatskog turizma ove se godine održavaju uz potporu domaćina Grada Hvara i Turističke zajednice Grada Hvara koji ove godine obilježavaju 150 godina organiziranoga turizma.

DHT_banner_2018.jpg