Izvor: HGK

Predsjednik HGK na poslovnom susretu Dunavske regije u Ulmu

Objavljeno: 06. 07. 2018. , Ažurirano: 06. 07. 2018.

Na poslovnom susretu Regije Dunav-Sava, 6. srpnja održanom u Ulmu sudjelovao je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović, ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Gabrijela Žalac te predstavnici Vukovarsko-srijemske županije.

''U okviru Dunavske strategije surađuju zemlje koje su tradicionalno i kulturno bliske kao što su Njemačka i Hrvatska, a mogućnosti koje se pružaju uistinu su velike. Od razmjene dobara i usluga, zajedničkog nastupa na trećim tržištima, privlačenju investicija, zajedničkom prijavljivanju na EU projekte do razvoja distribucijskih i vrijednosnih lanaca'' rekao je predsjednik HGK Luka Burilović izrazivši nadu o daljnjem intenziviranju gospodarskih odnosa.

Dodao je da je upravo u tom segmentu važna uloga pokrajine Baden-Württemberg, s kojom već sada, s obzirom na podatke iz 2017. godine, Hrvatska ostvaruje robnu razmjenu u vrijednosti gotovo milijardu eura, a udio izvoza u ovu pokrajinu je gotovo trećina ukupnog izvoza u Njemačku.

„Jamčimo svim potencijalnim investitorima poseban individualni pristup – sve kako bismo osigurali potrebne preduvjete za realizaciju mogućih projekata. Maksimalno smanjujemo vrijeme za ishođenje potrebne dokumentacije, a pružamo i razne financijske subvencije za otvaranje novih radnih mjesta“, rekla je ministrica regionalnog razvoj i EU fondova RH Gabrijela Žalac. Naglasila je da je od posebnog interesa RH projekt Slavonija, Baranja i Srijem kojim je osigurano 2,5 milijarde eura iz fondova Europske unije. „Već smo uložili 32% osiguranih sredstava u godini dana što je svakako pokazatelj da smo na pravom putu potpune revitalizacije istoka Hrvatske“, istaknula je Žalac.

Izvor: HGK

Dunavskom strategijom, usvojenom na sastanku Europskog vijeća 2011. godine obuhvaćeno je 14 država dunavskog riječnog sliva: Njemačka (savezne pokrajine Baden-Württemberg i Bavarska), Austrija, Slovačka, Mađarska, Hrvatska, Srbija, Rumunjska, Bugarska, Moldova, Ukrajina, Češka, Slovenija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora. Ukupna populacija regije je preko 110 milijuna stanovnika.

Strategijom je utvrđeno jedanaest prioritetnih područja: jačanje mobilnosti i inter-modalnosti prometa. Poticanje razvoja održivih izvora energije, jačanje kulturne suradnje, turizma i kontakata među ljudima, očuvanje kvalitete voda, upravljanje rizicima za okoliš, očuvanje bio-raznolikosti, krajolika i kvalitete zraka i tla, razvoj društva znanja kroz istraživačku djelatnost, obrazovanje i informacijske tehnologije, jačanje konkurentnosti poduzetništva i razvoj gospodarskih klastera, ulaganje u ljude i vještine, jačanje institucionalnih kapaciteta i suradnje, zajedničko razmatranje sigurnosnih pitanja i suzbijanje organiziranog kriminala.

Hrvatska se delegacija u okviru ovog poslovno susreta susrela s predstavnicima Pokrajine Vojvodine, gradonačelnikom Ulma Martinom Bendelom i predsjednikom IHK Baden-Württemberga Peterom Kulitzom.