Izvor: HGK

Održana radionica o unapređenju sustava nadzora i kontrole Seveso postrojenja u Republici Hrvatskoj


Objavljeno: 07. 02. 2019. , Ažurirano: 07. 02. 2019.


Od 5. do 7. veljače u Hrvatskoj gospodarskoj komori, na adresi Draškovićeva 45 u Zagrebu, održavala se trodnevna radionica u sklopu Twinning projekta Unapređenje sustava praćenja kemikalija i opasnih tvari te integracija Seveso baze podataka u Informacijski sustav zaštite okoliša (ISZO) kao jedinstveni centralni Seveso informacijski sustav (CRO Seveso) HR 14 IB EN 02.

Glavni je organizator radionice Ministarstvo zaštite okoliša i energetike. Događaj je okupio brojne predstavnike tvrtki i tijela državne uprave (inspekcije za provedbu Seveso radionice).

Tijekom dosadašnje provedbe projekta, usmjerenog na usklađivanje sa Seveso direktivom, prepoznati su konkretni prijedlozi poboljšanja sustava u Republici Hrvatskoj. U suradnji s partnerima na provedbi projekta, okupljenima na radionici, razgovaralo se o:

  1. prelasku na elektroničko vođenje informacija o koordiniranim inspekcijskim nadzorima Seveso postrojenja (kako bi zapisnici i sva druga pismena bili na raspolaganju svim uključenim inspektorima po pojedinom predmetu), a u sklopu ove teme predstavljen je informacijski sustav BIFISIC koji objedinjuje informacije o Seveso postrojenjima, a koji su zajedno razvili hrvatski i talijanski inspektori
  2. unapređenju znanja o nadzoru Seveso postrojenja, a u sklopu ove teme obrađeni su pojedini aspekti Seveso inspekcijskih nadzora te obveze operatera iz područja sprečavanja velikih nesreća, o čemu su svoja iskustva prenijeli inspektori iz Republike Italije. Naglasak je bio na temama:
    • Seveso propisi
    • obveze operatera i važnost njihova prepoznavanja opasnosti
    • sustav upravljanja sigurnošću
    • politika sprečavanja velikih nesreća
    • unapređenje postupanja u vezi s provedbom koordiniranih inspekcijskih nadzora Seveso postrojenja.

Opći je cilj projekta bolje praćenje tijekova kemikalija uključujući i izvješćivanje o kemikalijama i opasnim tvarima te njihovim količinama u Republici Hrvatskoj, unapređenje i nadogradnja postojeće Seveso baze podataka u sklopu informacijskog sustava zaštite okoliša te jačanje kapaciteta uključenih nadležnih tijela. Projekt će rezultirati boljom kvalitetom podataka, preciznijim praćenjem te općenito podizanjem svijesti i spremnosti operatera i zainteresirane javnosti u provedbi potrebnih radnji predviđenih navedenim zakonodavnim okvirom. Ova radionica održala se u sklopu projektne aktivnosti 4.3: Provođenje obuke i radionica o Sustavu upravljanja sigurnošću (SUS) i Politike sprečavanja velikih nesreća (PSVN) (u skladu s najboljom europskom praksom validacije SUS i PSVN te smjernicama EU za kvantitativnu procjenu rizika).