Kako ovladati znanjem i kontaktima u današnjem umreženom svijetu?

Objavljeno: 22. 05. 2019. , Ažurirano: 22. 05. 2019.

U Zagreb neočekivano dolazi Harold Jarche, jedan od svjetski poznatijih konzultanata za učenje i osobni razvoj. Opisuju ga kao “lucidnog prevratnika menadžerskih i edukacijskih modela prošlog stoljeća” koji otvoreno preispituje način na koji učimo.

Prvo javno predavanje uz strukturirani razgovor sa sudionicima održat će se u Hrvatskoj gospodarskoj komori 28. svibnja, od 14 do 16 sati, na adresi Draškovićeva 45. Moderirat će Nenad Maljković iz udruge Hrvatska permakultura.

Njegov je rad poznat pod engleskim nazivom Personal Knowledge Mastery (PKM), što bi se moglo prevesti kao “ovladavanje cjeloživotnim učenjem”. PKM je skup vještina koje su usmjerene na što bolje iskorištavanje obilja informacija koje nam nude naši kontakti i osobne mreže - i strukovna udruženja i tzv. zajednice praktičara (eng. communities of practice), ne samo u Hrvatskoj već i u inozemstvu.

PKM je važna praktična vještina svakoga suvremenog profesionalca, a pomaže nam i u prilagodbi našega radnog okruženja suvremenoj radnoj dinamici. PKM je osobito korisna vještina za stručnjake koji se bave ljudskim resursima, informatikom, digitalnom transformacijom, organizacijskim učenjem te organizacijskim promjenama.

Korist za organizacije:

• brži pristup znanju i bolje “iskorištavanje” suvremenih spoznaja
  • povećavanje potencijala za inovacije
  • bolja povezanost s izvorima znanja izvan organizacije.

Osobna korist:

• umrežavanje radi cjeloživotnog učenja
  • kvalitetnije donošenje odluka uz podršku zajednica praktičara
  • razvoj osobne discipline u profesionalnom usavršavanju koja smanjuje tzv. kognitivno opterećenje, odnosno preopterećenost obiljem informacija.

Više o Haroldu Jarcheu i njegovom radu na jarche.com.

Ovo je još jedan u nizu događaja u sklopu nove suradničke platforme Hrvatske gospodarske komore HGK_COR AKCELERATOR, čiji je cilj ubrzavanje promjena na ostvarenju 17 ciljeva održivog razvoja. Ovladavanje učenjem u današnjem umreženom svijetu jedna je od ključnih sposobnosti za usvajanje novih znanja i jačanje potencijala za inovacije u Hrvatskoj.

COR.jpg