Izvor: HGK

Eko dizajn ključ prelaska s linearnog na kružno gospodarstvo


Objavljeno: 03. 10. 2019. , Ažurirano: 03. 10. 2019.


Razvoj proizvoda koji se mogu reciklirati jednom kada postanu otpad

„Polimeri su danas široko prisutan materijal pa možemo reći da bez njih gospodarstvo danas ne može funkcionirati. Istovremeno, zbog tako velike prisutnosti, problem zbrinjavanja otpada je izuzetno velik i važan. Stoga se kod dizajniranja trebaju kreirati takvi novi proizvodi koji će se moći reciklirati jednom kada postanu otpad,“ rekla je pomoćnica direktorice Sektora za industriju HGK Gordana Pehnec Pavlović na VII. hrvatskom simpoziju o kemiji i tehnologiji makromolekula: Eko-dizajn za kružno gospodarstvo, održanome danas u HGK u organizaciji Sekcije za makromolekule Hrvatskoga društva kemijskih inženjera i tehnologa, Hrvatske gospodarske komore i Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije.

„Postoje brojne prednosti koje polimorne materijali nose – preradivost, cijena, svojstva. Ono što je loše, mora se riješiti na odgovarajući način. Trebamo napredovati po pitanju očuvanja okoliša,“ rekao je predsjednik Hrvatskoga društva kemijskih inženjera i tehnologa Ante Jukić.

Prisutne je pozdravila i predsjednica Organizacijskog odbora simpozija Elvira Vidović, koja je predstavila sadržaj simpozija. Na simpoziju je tako bilo riječi o svojstvima plastičnih materijala za pakiranje hrane, primjerima dobre prakse tvrtki na principima kružnog gospodarstva i raspoloživim financijskim sredstvima kroz nacionalne i EU fondove za takve projekte.

Također, predstavljeni su i financijski instrumenti koji su na raspolaganju, a koji su u javnosti manje poznati od bespovratnih sredstava, ali su također EU sredstva i nude mnoge mogućnosti poduzetnicima.

Andrea Božić iz Saponije predstavila je projekt CIRC-PACK, čiji je cilj ostvarivanje kružnog gospodarstva u lancu vrijednosti plastične ambalaže. „Saponia je uključena u dio koji se bavi validacijom bioplastike na način da ćemo testirati i validirati biorazgradive ili kompostabilne plastične ambalaže za kozmetiku i tekuće deterdžente napravljenu od novih biopolimera razvijenih unutar projekta te višeslojna i višematerijalna ambalaža za praškaste deterdžente.  Postojeće laminirane kutije za praškaste deterdžente ne mogu se reciklirati. S novim materijalima cilj je dobiti ambalažu koja se može reciklirati s poboljšanim barijernim svojstvima za bolju zaštitu deterdženta. Sudjelujemo i u aktivnostima kojima je cilj pridonijeti boljem procesu sortiranja i recikliranja te poboljšanju zakonodavstva i svijesti javnosti o problemima vezanim uz uporabu plastičnih materijala," rekla je Božić.