Predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
Izvor: HGK

Održana radionica u ŽK Rijeka o nabavi spremnika za odvojeno prikupljanje komunalnog otpada

Objavljeno: 18. 04. 2018. , Ažurirano: 23. 04. 2018.

U Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Rijeka 17. travnja održana je zajednička tematska sjednica Strukovne skupine komunalnog gospodarstva i Strukovne skupine gospodarenja otpadom i zaštite okoliša HGK – ŽK Rijeka.

Tema je sjednice bila objava Javnog poziva jedinicama lokalne samouprave za nabavu spremnika za odvojeno prikupljanje otpada. Javni poziv objavljen je 6. travnja i otvoren je 45 dana, odnosno do 20. svibnja. Naime, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike Republike Hrvatske je Operativnim programom konkurentnosti i kohezija jedinicama lokalne samouprave osiguralo 85 posto EU sufinanciranja spremnika za odvojeno prikupljanje otpada. Radi pojednostavljivanja i brže realizacije postupka, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost će, u skladu s interesom gradova i općina, provesti postupak javne nabave.

Uime domaćina, HGK – ŽK Rijeka, prisutne je pozdravila direktorica Vita Dujmović. Sudionicima se potom uvodno obratio Mile Horvat, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliš i energetike, koji je prisutnima, među ostalim, predstavio aktivnosti koje će Ministarstvo provoditi u vezi s gospodarenjem otpadom. Skup je pozdravila i Koraljka Vahtar-Jurković, pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije.

SS KG i GOZO 17.04.18._slika 1.jpg

Sudionici zajedničke sjednice strukovnih skupina; Izvor: HGK

Predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sudionike su detaljno upoznali s procedurama, načinima i uvjetima prijave na Javni poziv. Tako su teme njihova izlaganja, među ostalim, bile: nacrt ugovora između Fonda i jedinica lokalne samouprave, prikaz mogućih nepravilnosti i korekcije te protokol o financijskom praćenju. Posebna je pozornost na radionici bila posvećena metodologiji izračuna potrebnog volumena spremnika kako bi se što preciznije odredila količina potrebne komunalne opreme.

Zajedničkoj su tematskoj sjednici Strukovne skupine komunalnog gospodarstva i Strukovne skupine gospodarenja otpadom i zaštite okoliša HGK – ŽK Rijeka prisustvovali predstavnici 70-ak tvrtki i jedinica lokalne samouprave s područja Primorsko-goranske, Ličko-senjske, Istarske županije i Zadarske županije.