Potencijali razvoja zdravstvenog turizma u Osječko-baranjskoj županiji

Objavljeno: 06. 02. 2018. , Ažurirano: 28. 02. 2018.

Održivi turizam i selektivni oblici turizma već su dulje vrijeme aktualne teme u javnosti, ali i u središtu pozornosti Ministarstva turizma, Hrvatske turističke zajednice, Hrvatske gospodarske komore i drugih relevantnih institucija. Tako je i Odsjek za turizam Županijske komore Osijek u suradnji s partnerskim institucijama pokrenuo Ciklus besplatnih radionica o razvoju selektivnih oblika turizma u Osječko-baranjskoj županiji.

Prva u nizu radionica Potencijali razvoja zdravstvenog turizma u Osječko-baranjskoj županiji održana je 22. veljače u Županijskoj komori Osijek. Nakon nje slijede radionice o cikloturizmu, kulturnom i gastroturizmu. Također, u planu je održavanje Foruma obiteljskog smještaja i Edukacije za pustolovne vodiče.

Svrha je radionice o zdravstvenom turizmu bila uputiti na potencijale u zdravstvenom segmentu, međusobno upoznavanje sudionika, razmjena iskustva i umrežavanje.

Osječko-baranjska županija ima značajne potencijale za razvoj zdravstvenog turizma, što je prepoznato i u Master planu turizma, prema kojem su zdravlje i wellness među ključnim turističkim proizvodima na kojima bi se trebala temeljiti turistička ponuda Županije.

Na početku radionice Manuel Magdić predstavio je Klaster zdravstvenog turizma Pannonian Health. Klaster okuplja članove iz medicinskih, turističkih i pratećih usluga radi stvaranja prepoznatljivog i konkurentnog zdravstveno-turističkog proizvoda. Individualni izlazak na inozemno tržište dugotrajan je i skup proces, a zajedničkim je snagama puno lakše postići veći uspjeh, kazao je Magdić.

Marcel Medak, predsjednik Zajednice zdravstvenog turizma Hrvatske gospodarske komore, ujedno član Turističkog vijeća Hrvatske turističke zajednice, predstavio je rad Zajednice te aktivnosti HTZ-a na razvoju i promociji zdravstvenog turizma u 2017. i 2018. godini. Izjavio je kako mu je drago da su se stvari pokrenule te su u posljednje dvije godine vidljivi pomaci u promociji i rješavanju problema zdravstvenog turizma. Zajednica zdravstvenog turizma krovna je nacionalna asocijacija zdravstvenog turizma koja okuplja lječilišni, wellness i medicinski turizam, a članice su hotelijeri, spa-resorti, lječilišta, specijalne bolnice, poliklinike, dentalni centri i putničke agencije. Zajednica radi na promociji zdravstvenog turizma Hrvatske u zemlji i inozemstvu putem sajmova, delegacija, B2B razgovora te je organizator međunarodne HTI Konferencije industrije zdravstvenog turizma.

Hrvatska turistička zajednica blisko surađuje sa Zajednicom zdravstvenog turizma HGK s kojom je izradila web-stranicu o zdravstvenom turizmu objedinjujući najvažnije informacije o pružateljima usluga te destinacijama zdravstvenog turizma. U prošloj je godini održana radionica Hosted Buyers u sklopu HTI (Health Tourism Industry) konferencije na koju su bili pozvani kupci usluga zdravstvenog turizma i hotelskog smještaja iz emitivnih zemalja. Izrađeni su promotivni alati (otkup fotografija, izrada videomaterijala), a promotivni je spot Hrvatske turističke zajednice Croatia Full of well-being na 20. jubilarnom Međunarodnom festivalu turističkog filma – ITF'CRO proglašen najboljim nacionalnim turističkim filmom osvojivši nagradu i priznanje "Baldo Čupić". Također, HTZ je na seminarima, sajmovima, studijskim putovanjima i skupovima u zemlji i inozemstvu predstavljala zdravstveni turizam te je provedeno i ciljano oglašavanje na društvenim mrežama na stranim tržištima. Slične aktivnosti provodit će se i u ovoj godini, a s obzirom na povećan proračun, još će veći naglasak biti na razvoju i promociji ovog turističkog proizvoda.