Predstavljeni rezultati gospodarskih kretanja u Splitsko-dalmatinskoj županiji za 2017. godinu

Objavljeno: 16. 07. 2018. , Ažurirano: 18. 07. 2018.

Na sjednici Gospodarskog vijeća Županijske komore Split predstavljen je pregled gospodarskih kretanja Splitsko-dalmatinske županije u 2017. godini, ali i novi projekt Digitalna komora, vrijedan 28 milijuna kuna i financiran iz EU fondova koji će svim gospodarstvenicima olakšati i ubrzati proces pristupa informacijama te smanjiti administrativne barijere.

Rezultati su pokazali kako je u Splitsko-dalmatinskoj županiji u 2017. godini poslovalo 13.211 poduzetnika, koji su zapošljavali 76.885 radnika, što je 8,7 posto ukupno zaposlenih u Hrvatskoj. Po broju poduzetnika i broju zaposlenih, Splitsko-dalmatinska županija nalazi se odmah iza Grada Zagreba, koji je i administrativno sjedište velikom broju poduzetnika koji posluju i u drugim županijama. Najveći broj poduzetnika u Splitsko-dalmatinskoj županiji čine mikro poduzetnici s udjelom od 91,1 posto (12.030), slijede mali poduzetnici s udjelom od 7,9 posto (1.050), srednji s udjelom od 0,8 posto (107) te veliki s udjelom od 0,2 posto (24).

Poduzetnici Splitsko-dalmatinske županije prošle su godine ostvarili ukupan prihod od 46 milijardi kuna te ukupan rashod od 43,8 milijardi kuna, odnosno ukupan prihod veći za devet posto, a ukupan rashod za 8,5 posto u odnosu na 2016. godinu. S dobiti je poslovalo 64,7 posto poduzetnika (njih 8541), koji su ostvarili 3 milijarde kuna dobiti, dok je 35,3 posto poduzetnika (njih 4670) ostvarilo gubitke od 1,3 milijarde kuna.

Kada govorimo o prodaji robe i usluga na inozemnom tržištu, poduzetnici Splitsko-dalmatinske županije ostvarili su 7 milijardi kuna prihoda, što je 11,9 posto više nego prošle godine. Na stranim tržištima svoje je proizvode i usluge plasiralo 7,9 posto poduzetnika (1044), dok je njih 8,3 posto (1100) kupovalo na stranim tržištima u vrijednosti od 3,7 milijardi kuna. U prošloj je godini županijski izvoz bio 1,9 puta veći od uvoza. To je rezultiralo pozitivnim saldom vanjskotrgovinske razmjene u Splitsko-dalmatinskoj županiji, koji je prošle godine iznosio 3,3 milijarde kuna te je tri posto manji u odnosu na 2016. godinu.

U turizmu su dolasci povećani za 15,4 posto, a noćenja za 11,5 posto u odnosu na 2016. godinu, što je iznad prosjeka RH.

Pozitivni trendovi u Splitsko-dalmatinskoj županiji očituju se i u manjem broju nezaposlenih (prosječni godišnji broj nezaposlenih u 2017. godini bio je 30.458, odnosno 13,9 posto manje nego prethodne godine) te manjim prosječnim godišnjim stopama registrirane nezaposlenosti.

Prosječna je mjesečna neto plaća po zaposlenom u Splitsko-dalmatinskoj županiji iznosila 4,3 posto više nego prethodne godine, odnosno 4.710 kuna, no nažalost i dalje zaostaje za državnim prosjekom (5.372 kune) za 12,3 posto.

Na sjednici je predstavljen i projekt Digitalne komore, novi strateški projekt Hrvatske gospodarske komore, vrijedan 28 milijuna kuna i financiran sredstvima EU. Riječ je o informacijsko-komunikacijskoj platformi za e-usluge namijenjenoj članicama HGK, javnoj upravi i građanima.

Implementacijom sedam e-usluga (e-članice, e-financiranje, e-javne ovlasti, e-gospodarske informacije, e-učenje, e-zakonodavstvo, e-sajmovi i promocija) pojednostavnit će se postojeće i ponuditi nove usluge HGK. Ubrzat će se komunikacija i unaprijediti odnosi s članicama, digitalizirat će se izdavanje dokumenta za javne ovlasti i omogućiti još aktivnije sudjelovanje gospodarstvenika u kreiranju i promjeni zakonodavnog i regulatornog okvira. Osim toga, platforma će gospodarstvenicima učiniti dostupnijima izvore financiranja te im omogućiti kvalitetniju promociju njihovih proizvoda i usluga.