U ŽK Split predstavljene mjere aktivne politike zapošljavanja gospodarstvenicima Splitsko-dalmatinske županije

Objavljeno: 29. 08. 2018. , Ažurirano: 05. 09. 2018.

Predstavljanje mogućnosti korištenja mjera aktivne politike zapošljavanja koje provode Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava i Hrvatski zavod za zapošljavanje u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom održano je 4. rujna u Županijskoj komori Split.

Cilj predstavljanja bio je informiranje sudionike o mjerama koje provode Ministarstvo rada i mirovinskog sustava i HZZ, a omogućuju brže i lakše zapošljavanje potrebne radne snage kako bi se povećala uspješnost i konkurentnost poduzetnika.

Potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze i v.d. predsjednice ŽK Split Mirjana Čagalj je naglasila da hrvatsko tržište rada muče strukturni problemi, a nedostatak ljudi s potrebnim znanjima i vještinama postaje ključni ograničavajući razvojni problem hrvatskoga gospodarstva. „Unatoč velikom broju nezaposlenih kronično nedostaje radnika, posebice u građevini i turizmu, jer iako evidencija nezaposlenih sugerira da radna snaga postoji, nedostaje ljudi s ključnim kvalifikacijama. Stoga HGK podupire dualni model strukovnog obrazovanja gdje upravo tvrtka postaje mjesto učenja i značajan faktor stvaranja radne snage u skladu s potrebama tržišta rada, te smatramo da samo suradnjom i sustavnim djelovanjem na nekoliko polja možemo poboljšati trendove na tržištu rada“, kazala je potpredsjednica Čagalj.

Potpredsjednica HGK i v.d. predsjednice ŽK Split Mirjana Čagalj .jpg

Potpredsjednica HGK i v.d. predsjednice ŽK Split Mirjana Čagalj ; Izvor: HGK

Ministar Marko Pavić je istaknuo kako mjere aktivne politike zapošljavanja mogu omogućiti poslodavcima da lakše i brže zaposle potrebnu radnu snagu kako bi tvrtka bila još uspješnija te da na jednom mjestu dobiju sve informacije o procedurama, visinama potpora i mogućnostima korištenja mjera u skladu s potrebama. „Od devet mjera posebno bismo vam željeli skrenuti pozornost na mjeru pripravništva, koja je redefinirana početkom ove godine upravo kako bi odgovorila novim izazovima tržišta rada. U okviru ove mjere poslodavce podupiremo s 50 posto troška bruto 2 za godišnju plaću, a visina plaće nije limitirana te je posebno namijenjena poslovima s dodanom vrijednošću“, rekao je ministar Pavić.

Ministar je stavio naglasak i na mjeru osposobljavanja na radnom mjestu namijenjenu osobama sa završenom srednjom školom ili bez završene osnovne škole koje nemaju radno iskustvo, a za koju je osigurano 7000 kuna za obrazovanje svakom zaposleniku.

Ministar Marko Pavić.jpg

Ministar Marko Pavić; Izvor: HGK

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar je naveo da više faktora utječe na rekordno nisku nezaposlenost, a jedan od njih je i povećanje BDP-a. U HZZ-u je 50.000 osoba trenutno aktivno uključeno u provedbu mjera zapošljavanja, a oko 6000 ih je s područja Splitsko-dalmatinske županije gdje je u 2018. godini dosad uloženo 71 milijun kuna u provedbu mjera aktivne politike zapošljavanja.

Primjer dobre prakse korištenja mjere za stjecanje prvog radnog iskustva/pripravništva s okupljenima je podijelio Ivan Juras, poduzetnik iz Splita u IT sektoru, izrazivši zadovoljstvo mjerom koja mu je uvelike olakšala prvu godinu zaposlenja mladih bez iskustva, a kasnije i kako bi ih trajno zaposlio.

Nakon uvodnih obraćanja uslijedilo je predstavljanje mjera, primjera dobre prakse i nekih od aktivnosti koje su tek u pripremi.