Predsjednik HGK Luka Burilović
Izvor: HGK

Predsjednik HGK Luka Burilović otvorio Osječki jesenski sajam

Objavljeno: 02. 10. 2015. , Ažurirano: 18. 02. 2020.

„Osječki sajam, koji ove godine slavi punoljetnost, jedan je od najznačajnijih u Slavoniji, a upravo je Županijska Komora Osijek omogućila održavanje Sajma čak i u ratom razorenom gradu. Ovo je korak ka unaprjeđenju ruralnoga razvoja te izravan utjecaj na gospodarski rast Osječko-baranjske županije. Poput komorske akcije Kupujmo hrvatsko i sajam je organiziran s ciljem afirmacije domaćega gospodarstva te pokušava skrenuti pozornost na kvalitetu domaćih proizvoda. Svako događanje koje ističe važnost i potencijal onoga što nudi područje u kojemu se održava, uvijek je, a osobito u ovakvim vremenima, od velike važnosti za gospodarski rast“, poručio je predsjednik hrvatske gospodarske komore Luka Burilović otvarajući sajam i u ime predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović.

Upozorio je kako je posljednjih šest godina izgubljeno 12,4 % BDP-a te da smo i uz predviđene stope rasta i dalje daleko od potpunog oporavka. „Potkraj 2014. napokon smo, nakon 12 uzastopnih kvartala pada, dočekali rast BDP-a. Ali on nije dovoljan, niti da bi se osjetio u poslovanju tvrtki, niti u standardu građana. Ipak, i mali je rast bolji od nikakvoga te je sasvim sigurno da hrvatsko gospodarstvo počinje pokazivati znakove oporavka. Jedan je od tih pokazatelja Osječko-baranjske županije i porast broja zaposlenih 1,6 posto više nego u lipnju 2014. godine te pad nezaposlenih od 14,3 posto“, rekao je predsjednik HGK.

Veliki problem i dalje ostaje težak plasman i prodaja roba na domaćem tržištu te niske otkupne cijene osnovnih poljoprivrednih proizvoda. No, upozorava Burilović, najvažniji problem s kojim se Slavonija danas suočava jest iseljavanje stanovništva jer nakon 1. srpnja ove godine, otkako je Njemačka ukinula radne dozvole za Hrvate, Osječani su naveliko počeli iseljavati. U brojkama to znači da tjedno iz Slavonije put Njemačke kreće i do 250 ljudi.

„Toliko intenzivni procesi značajno narušavaju svako društvo, bez obzira na njegovu gospodarsku razvijenost. Zato je nužno konačno shvatiti: demografski oporavak Hrvatske ključan je i bez njega nema opstanka. Iseljavanje ljudi moguće je spriječiti jedino otvaranjem novih radnih mjesta, a to znači kapitalizaciju svih potencijala, na državnoj i na županijskim razinama“, zaključio je Burilović dodavši kako je vrijeme da naši ljudi više ne odlaze od svojih domova u potrazi za boljim životom, već da svoje umijeće i talent ugrade u identitet i razvoj ove županije i cijele Hrvatske.