Direktor i utemeljitelj Šestan-Buscha Alojzije Šestan (sasvim lijevi na fotografiji) uručio je plaketu predsjedniku HGK Luki Buriloviću (na slici sasvim desni)
Izvor: Konfa media

Predsjednik HGK Burilović primio plaketu zahvale od Šestan-Buscha

Objavljeno: 15. 04. 2021. , Ažurirano: 15. 04. 2021.

Tvrtka Šestan-Busch i Zagrebački inovacijski centar (ZICER) predstavili su rezultate trogodišnjeg provođenja projekta Multifunkcionalne zaštitne kacige tvrtke Šestan-Busch, 14. travnja u Ziceru te je tvrtka obilježila i 25. obljetnicu postojanja i poslovanja povodom čega je podijelila plakete zahvale tijelima državne uprave, institucijama i društvima koja su s njima usko surađivali i pridonijeli uspjehu tvrtke.

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović primio je plaketu za dugogodišnju suradnju i podršku uime Hrvatske gospodarske komore.

"Mi u Komori smo ponosni što smo dio ove priče koja se proteže na više od 20 godina zajedničkih nastupa na ključnim međunarodnim sajmovima obrane i sigurnosti", izjavio je Burilović, dodavši da će HGK i dalje davati podršku hrvatskim tvrtkama iz obrambenog sektora u sajamskim aktivnostima i izlaganjima.

Iz Šestan-Buscha su poručili da je HGK priznanje dobila kao organizacije poduzetnika koja svojom podrškom u brojnim izvoznim inicijativama, delegacijama, financijskom podrškom u okviru izlaska na međunarodne sajmove daje potporu i primjer suradnje potrebne na zahtjevnom inozemnom tržištu, dio čega predstavlja temelje uspješnosti prvenstveno izvoznih rezultata društva Šestan-Busch.

IMG_5662.JPG
Luka Burilović, predsjednik HGK, zahvalio je na priznanju te najavio da će HGK i dalje davati podršku hrvatskim tvrtkama iz obrambenog sektora u sajamskim aktivnostima i izlaganjima; Izvor: Konfa media.

Alojzije Šestan
, osnivač i direktor tvrtke Šestan-Busch, ispričao je 25-godišnju povijest kompanije te njene proizvodnje kaciga i proizvoda za osobnu zaštitu. Naglasio je da tvrtka danas proizvodi 1000 kaciga dnevno, a razvija i proizvodi druga zaštitna sredstva, poput maski i polumaski. Šestan se prisjetio kako je prva serija kaciga od 1000 komada isporučena Hrvatskoj vojsci krajem 1995. godine, nakon čega je tvrtka prodala oko 2,5 milijuna kaciga oružanim snagama diljem svijeta, "što Šestan-Busch danas svrstava na svjetski vrh među proizvođačima zaštitnih kaciga", rekao je Šestan i dodao da zaposlenici danas čine najveću vrijednost društva iz Preloga.

Uz HGK, plaketu je primilo Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, u čije ime je priznanje preuzeo ministar obrane Mario Banožić. Plaketa je uručena i Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske, a plaketu uime MUP-a je primio Damir Trut, ravnatelj Civilne zaštite RH.

Uime Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske plaketu je primio državni tajnik Ministarstva Zdenko Lucić, a ravnatelj Uprave za industriju, poduzetništvo i obrt Zvonimir Novak primio je plaketu Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Član Uprave agencije HAMAG-BICRO Ante Janko Bobetko primio je plaketu za tu instituciju, a uime Agencije ALAN plaketu je primio predsjednik njene Uprave Ivica Nekić.

Potom je Goran Basarac, izvršni direktor za strateški razvoj i provedbu projekata tvrtke Šestan-Busch, pojasnio strateški značaj istraživačko-razvojnog projekta multifunkcionalne zaštitne kacige te kontekst provedbe u okviru pravila EU Fondova, a onda je Božo Bujanić, tehnički direktor tvrtke Šestan-Busch, podrobno pojasnio koncept, razvoj i tehničke karakteristike multifunkcionalne zaštitne kacige.

Maksimalni fokus tvrtke je na razvojnim projektima za civilnu zaštitu: multifunkcionalna zaštitna kaciga, te nova zaštitna maska za akcidentalnu zaštitu. Također, strateška orijentacija društva Šestan-Busch je konstantno inoviranje. U dosadašnjem poslovanju razvijeno je više od 35 različitih modela zaštitnih kaciga, većinom za vojsku i policiju kao krajnje korisnike. Inovacije i prilagodba željama kupca su temelj današnjeg uspješnog poslovnog modela. Multifunkcionalna zaštitna kaciga je hibridna kaciga koja daje odgovore na nekoliko sigurnosnih ugroza po principu “sve u jednom – all in one”. Istu kacigu (uz dodavanje određenih dodataka - poput lego kockica) istovremeno može koristiti i HGSS i Hitna medicina i MUP Civilna zaštita. Projekt je sufinanciran sredstvima ESI Fondova EU. Ukupni troškovi projekta su bili procijenjeni na 8.400.529,70 kuna, od čega je prihvatljivo za financiranje bilo 7.739.638,39 kuna. Od tog iznosa EU sufinanciranje je iznosilo 5.056.031,65 kuna, dok se ostatak pokrivao iz tekućeg poslovanja Šestan-Buscha.

Projekt je podijeljen u dvije faze; fazu industrijskog istraživanja i eksperimentalni razvoj. U industrijskom istraživanju tvrtka se morala opremiti nizom alata i instrumenata koji su im bili neophodni za provedbu istraživanja, te su educirali radnike/inženjere u korištenju istih. U drugoj fazi koja sada ide paralelno s prvom fazom, rade na izradi funkcionalnog prototipa i testiranju multifunkcionalnosti nove kacige.

Pokrovitelj događanja je Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije, a časopisa Zaštita bio je medijski pokrovitelj.