Izvor: HGK

Održana radionica za potencijalne korisnike iz mjere 8 Ulaganja u razvoj šumskih područja i poboljšanje održivosti šuma

Objavljeno: 11. 06. 2018. , Ažurirano: 03. 07. 2018.

U Županijskoj komori Sisak 29. lipnja održana je radionica za potencijalne korisnike iz mjere 8 Ulaganja u razvoj šumskih područja i poboljšanje održivosti šuma Programa ruralnog razvoja za razdoblje 2014. – 2020. Ministarstvo poljoprivrede u suradnji s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, uz potporu Hrvatske gospodarske komore, organiziralo je radionicu koja je bila namijenjena šumoposjednicima, udrugama šumoposjednika, trgovačkim društvima i drugim pravnim osobama koje na temelju zakona imaju javne ovlasti i koje prema Zakonu o šumama gospodare šumama i šumskim zemljištima u vlasništvu Republike Hrvatske, udrugama civilnog društva i drugim pravnim osobama koje na temelju zakona imaju javne ovlasti te čije je područje djelovanja usmjereno na zaštitu okoliša i prirode, kao i obrtima, mikro, malim i srednjim poduzećima licenciranim za radove u šumarstvu i pogonima prerade drva.

Predavač, Dino Križnjak, viši stručni savjetnik u Upravi za ruralni razvoj Ministarstva poljoprivrede, polaznike je upoznao s natječajima koji su otvoreni ili su u najavi, a odnose se na područje šumarstva i prerade drva. Riječ je o otvorenim natječajima za tipove operacija 8.5.1 Konverzija degradiranih šumskih sastojina i šumskih kultura i 8.5.2 Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture te natječajima u najavi za tipove operacija 8.6.1 Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u pridobivanju drva i šumskouzgojnim radovima, 8.6.2 Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva i 8.6.3 Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda za koje je objava natječaja predviđena do kraja godine.

Kako je Križnjak istaknuo, mjere ruralnog razvoja za ovo područje vrlo su dobro postavljene jer definiraju rješavanje glavnih problema u šumarstvu i preradi drva. Cilj je dobiti što više kvalitetnih sastojina koje će, osim gospodarske, imati i zaštitnu funkciju, a modernizacijom tehnologija pridobivanja i obrade šumske mase poboljšat će se iskoristivost strojeva uz povećanu zaštitu šuma. U okviru ovih mjera moguće je financirati kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za sječu, daljinski prijevoz drva, šumskouzgojne radove za pripremu šumskog tla za sjetvu ili sadnju, nabavu sadnica te izgradnju i rekonstrukciju objekata i kupnju nove i rabljene opreme za skladištenje, zaštitu i sušenje drvnih proizvoda.

Više informacija o mjerama i natječajima možete pronaći na stranici Programa ruralnog razvoja.