Predsjednik Odbora za suradnju s gospodarstvom i regionalnu suradnju HATZ-a Nedjeljko Perić.
Izvor: HGK

Održan okrugli stol Trendovi razvoja biomedicinskog inženjerstva


Objavljeno: 12. 10. 2018. , Ažurirano: 19. 10. 2018.


Okrugli stol Trendovi razvoja biomedicinskog inženjerstva održan je 10. listopada u Hrvatskoj gospodarskoj komori i na njemu je napredak u biomedicinskom inženjerstvu prikazan kao iznimno istaknut dio četvrte industrijske revolucije, čak toliko da ga nazivaju biološkim megatrendom.

Najistaknutiji smjerovi istraživanja, razvoja i primjene biomedicinskog inženjerstva su: robotika s naglaskom na primjene u kirurgiji te rehabilitaciji i terapiji pacijenata; pametna tehnologija lijekova (Smart Drugs); računarstvo u oblaku, Big Data te internet stvari; medicinska virtualna stvarnost; neuronska tehnologija i razvoj inženjerskih alata za istraživanje mozga; primjena disruptivnih tehnologija, kao što je umjetna inteligencija.

Na Okruglom je stolu četvoro eminentnih sveučilišnih profesora i međunarodno priznatih znanstvenika predstavilo područje kojime se bave.

02-Ratko 800x450.jpg

Ratko Magjarević sa Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu; Izvor: HGK.

U predavanju Izazovi biomedicinskog inženjerstva početkom 21. stoljeća prof. dr. sc. Ratko Magjarević sa Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu ukazao na najvažnije trendove istraživanja, razvoja i primjene suvremenih tehnologija u svijetu početkom 21. stoljeća. Minijaturizacija elektroničkih osjetila, procesora i komunikacijske tehnologije omogućuje ugradnju mjernih čvorova posvuda po i u tijelu, generiranje ogromnih skupova podataka iz kojih se s pomoću umjetne inteligencije izvlače informacije značajne za cjelokupnu populaciju, prevenciju neželjenih tokova u životima, ali i individualni pristup svakom čovjeku uključujući i predikciju neželjenih događaja po zdravlje, odnosno individualizirano liječenje i rehabilitacija. Starenje svjetske populacije zahtijeva pronalaženje rješenja za dugotrajni samostalni život uz nastojanje da kvaliteta života ostane sačuvana.

Prof. dr. sc. Sven Lončarić, također sa zagrebačkog FER-a, u svome je predavanju govorio o biomedicinskom inženjerstvu na Sveučilištu u Zagrebu  te je dao pregled nastavnih i istraživačkih aktivnosti u tom području na sastavnicama Sveučilišta, posebno istaknuvši istraživačke aktivnosti na FER-u, Fakultetu strojarstva i brodogradnje (FSB) i na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu (PMF). Rezultati projekata koji se provode na Sveučilištu značajan su znanstveni doprinos u razvoju novih medicinskih uređaja i kliničkih usluga koji pomažu zdravstvenoj struci u prevenciji, dijagnostici i liječenju bolesti, a biomedicinski inženjeri su ključni za istraživanje i razvoj, dizajn, nadzor, održavanje i sigurnost medicinskih uređaja, odabir, instalaciju i integraciju sustava medicinske informatike.

03-Sven 800x600.jpg

Predavanje Svena Lončarića sa zagrebačkog FER-a; Izvor: HGK.

Prof. dr. sc. Tanja Jurčević Lulić (FSB) u predavanju Biomehanika – stanje i trendovi razvoja prikazala je rezultate nekoliko istraživačkih skupina FSB-a koje se bave istraživanjima i rješavanjem tehničkih problema u biologiji i medicini: numerički algoritmi kojima se opisuje ponašanje bioloških tkiva te omogućava predikciju krvožilnih bolest; ortodontske terapije u dentalnoj biomehanici; prikaz strujanja krvi u kardiovaskularnom sustavu; razvoj različitih implantata, fiksatora i pločica za osteosintezu; istraživanje biomaterijala; primjena 3D tehnologije u biomedicinskom inženjerstvu; razvoj medicinske robotike – neurokirurški robot i egzoskeletni sustavi.

Prof. dr. sc. Mario Cifrek s FER-a u predavanju Suvremene tehnologije u biomedicinskom inženjerstvu dao je pregled primjene suvremenih tehnologija u interdisciplinarnom području biomedicinskog inženjerstva s naglaskom na tzv. disruptivne tehnologije: Internet stvari, robotiku, umjetnu inteligenciju, proširenu i virtualnu stvarnost, blokchain, 3D-tisak te dronove. Prikazani su i neki proizvodi suvremene tehnologije koji su već odobreni od strane nadležnih akreditacijskih i regulatornih ustanova iz područja medicine, zdravstva i farmacije te su prisutni na tržištu. Također su komentirani i razvojni projekti te koncepti koji tek trebaju naći svoju potvrdu u praksi. 

04-Tanja 800x600.jpg

Tanja Jurčević Lulić (FSB) govorila je o stanju i trendovima razvoja biomehanike; Izvor: HGK.

Okrugli stol organizirao je Odbor za suradnju s gospodarstvom i regionalnu suradnju Akademije tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom i Inovacijskim centrom Nikola Tesla. Te su tri institucije već organizirale niz okruglih stolova o temama od iznimnog značaja za razvoj gospodarstva i društva, a u vezi sa znanstvenim postignućima i znanstvenim trendovima. Cilj tih okruglih stolova je približavanje akademske, znanstvene i poslovne zajednice.

"Želimo našim okruglim stolovima perzistentno pobuđivati potrebu za strukturnim reformama u Hrvatskoj. Možda nas netko čuje i razumije. Mi želimo pomoći, na dobrobit naše države", izjavio je predsjednik Odbora za suradnju s gospodarstvom i regionalnu suradnju HATZ-a prof. dr. sc. Nedjeljko Perić.

Na poveznicama istaknutima u tekstu možete skinuti prezentacije održane na okruglom stolu, dostupne i u pratećim dokumentima na ovoj stranici.