Veleposlanik Narodne Republike Bangladeš u RH Riaz Hamidullah i potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za međunarodne poslove Ivan Barbarić
Izvor: HGK

Potpredsjednik HGK Barbarić primio veleposlanika Bangladeša u nastupni posjet

Objavljeno: 22. 07. 2021. , Ažurirano: 22. 07. 2021.

Potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za međunarodne poslove Ivan Barbarić primio je novoimenovanog veleposlanika Narodne Republike Bangladeš u RH (sa sjedištem u Nizozemskoj) Riaza Hamidullaha.

Razgovaralo se o razvoju gospodarskih odnosa Hrvatske i Bangladeša koji se trenutno temelje na našem uvozu odjeće iz te zemlje, što ne čudi s obzirom da je tekstilna industrija Bangladeša druga po veličini na svijetu.

"Naša robna razmjena s Bangladešom u 2020. je iznosila 16,1 milijuna dolara, što je pad u odnosu na 2019. kada je iznosila 19,9 milijuna. U prva četiri mjeseca 2021. bilježimo rast u odnosu na isto razdoblje, sa 4,4 na gotovo 5 milijuna dolara", kazao je Barbarić, dodavši kako u Hrvatsku dolazi sve više radnika iz Bangladeša.

Od 15 milijuna dolara uvoza iz Bangladeša u 2020., čak 11,4 milijuna otpada na uvoz odjeće, dok s druge strane 66 posto našeg milijun dolara teškog izvoza u Bangladeš čine antibiotici. Tekstilna industrija Bangladeša izrasla je u drugu po veličini na svijetu i čini 11 posto BDP-a te generira 80 posto prihoda od izvoza.

Veleposlanik Hamidullah istaknuo je da na Hrvatsku računaju kao tehnološkog partnera i u razmjeni know-howa u područjima graditeljstva, IT-a, brodogradnje i farmaceutske industrije. Bilježe značajan rast gospodarstva u posljednjem periodu, čak i tijekom pandemije.

S ciljem dinamiziranja suradnje, HGK će pripremiti pregled područja od interesa za suradnju i informacije zašto poslovati s Hrvatskom, s posebnim osvrtom na prednosti i mogućnosti korištenja hrvatskih morskih luka te je dogovorena organizacija online sastanka s komorama Bangladeša na jesen.