Izvor: HGK

Poduzetnički duh žena ima snagu da transformira regije

Objavljeno: 04. 07. 2023. , Ažurirano: 05. 07. 2023.

Konferencija "Strong Women for a Stronger Adriatic-Ionian Region" održana je u organizaciji EUSAIR - Adriatic Ionian Euroregion, a cilj konferencije je slaviti raznolikost i snagu jadransko-jonske regije predstavljanjem izvanrednih pojedinaca koji igraju ključnu ulogu u njezinu rastu i prosperitetu. Organizatori žele isticanjem postignuća osobito snažnih žena utrti put snažnijoj jadransko-jonskoj regiji.

Nakon uvodnih govora održane su dvije panel rasprave "Stemazing Women" i  "Women In Business" te izlaganje "Leading Youth Empowerment Processes In The EUSAIR Region". Moderatorica drugog panela, "Women In Business" bila je  potpredsjednica za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj, koja je također počasna ambasadorica EUSAIR/AII strategije.

Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet ; Izvor: HGK

"Žensko poduzetništvo ima velik potencijal utjecaja na ekonomski razvoj, društvenu inkluziju i jačanje regija. EUSAIR strategija pruža priliku da se postojeći izazovi prevladaju i da se ženama poduzetnicama omogući pristup potrebnim sredstvima, znanjima i institucionalnoj podršci kako bi ostvarile svoje poslovne ciljeve. Kroz implementaciju EUSAIR strategije, regije imaju priliku stvoriti poticajno okruženje za žensko poduzetništvo. To uključuje donošenje politika koje promiču rodnu ravnopravnost i poduzetničku kulturu koja cijeni i podržava žene“, naglasila je potpredsjednica Čagalj u uvodu u panel raspravu na kojoj su sudjelovali Sanja Popović Pantić s Instituta Mihajlo Pupin i aktualna predsjednica Ženske poduzetničke grupe u okviru projekta Europska mreža poduzeća (EEN), Biljana Ščekić, regionalna voditeljica savjetodavnih programa iz Europske banke za obnovu i razvoj i Joze Tomaš, predsjednik Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora.

IMG_5330.jpg Izvor: HGK

Razgovaralo se o tome kako komore mogu unaprijediti žensko poduzetništvo i koja je njihova uloga u promicanju ženskog poduzetništva, s kojim se izazovima suočavaju poduzetnice diljem Europe, koliko se razlikuje položaj poduzetnica u regiji u odnosu na ostatak Europe, te kako je program Women in Business EBRD-a utjecao na razvoj poduzetnica i osnaživanje žena u poslovanju kroz 12 godina aktivnost.

"Poduzetnički duh žena ima snagu da transformira regije, stvari nova radna mjesta, potiče inovacije i jača lokalnu ekonomiju. Kroz osnaživanje ženskog poduzetništva u okviru EUSAIR strategije, stvaramo ne samo ekonomsku dobrobit, već i društvenu inkluziju, ravnopravnost i održivi razvoj. Zajedno možemo stvoriti okruženje u kojemu će žene lakše ostvarivati svoje potencijale i tako pridonijeti prosperitetu regija obuhvaćenih Jadransko-jonskom strategijom", zaključila je na koncu panela potpredsjednica Čagalj.