Svi dobitnici plaketa Zlatna kuna
Izvor: HGK

Plaketom Zlatna kuna nagrađene tvrtke Zagreba i Zagrebačke županije

Objavljeno: 20. 12. 2019. , Ažurirano: 23. 12. 2019.

Plaketom Zlatna kuna Komore Zagreb najuspješnijim trgovačkim društvima u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji u 2018. godini u kategoriji velikih trgovačkih društava nagrađeni su HP – Hrvatska pošta i samoborska Klima oprema, dok su u kategoriji srednje velikih trgovačkih društava najboljima proglašeni Veritv Croatia i DIR – Drvna industrija Rubinić. U kategoriji malih trgovačkih društava plakete Zlatna kuna dodijeljene su tvrtkama Poslovna inteligencija te tvrtki Kova iz Velike Gorice.

Predsjednik uprave, HP – Hrvatska pošte Ivan Čulo, zahvalio se u ime svih dobitnika te je istaknuo kako ih jako veseli što su plaketu dobili u kategoriji trgovačkih društva. "Posebno mi je to draga nagrada iz jednostavnog razloga. Proteklih nekoliko tjedana primili smo nagrade u kategoriji javna poduzeća. I ja svaki put volim napomenuti da bih volio da te kategorije ne postoje zato što smatram da vlasnička struktura poduzeća ne bi trebala biti kriterij za donošenje odluka i nagrada. Iako smo vlasnički državno poduzeće, to ne znači da možemo raditi lošije od privatnih poduzeća koji rade isto kao i mi po jednakim zakonima", rekao je Čulo.

Hrvatska pošta je u 2018. godini povećala svoje prihode za tri posto, koji su bili veći od 1,7 milijardi kuna, a u rujnu mjesecu ove godine otvorili su novi sortirni centar, što je najveća investicija u povijesti Hrvatske pošte vrijedna 350 milijuna kuna. Klima oprema najveći je hrvatski proizvođač opreme za klimu i ventilaciju i čiste prostore, a poslovnu godinu 2018. završili su s ukupnim prihodom od 240,8 milijuna kuna. Veritv Croatia, dio je svjetske Veritiv korporacije koja je vodeći dobavljač za telekome i IT industriju, dok je DIR – Drvna industrija Rubinić iz Jastrebarskoj u poslovnoj 2018. imala 152 djelatnika s kojim je ostvarila 85,7 milijuna kuna ukupnih prihoda. Poslovna inteligencija iz Zagreba , specijalizirana je za implementaciju analitičkih sustava i strateški je ICT konzalting u jugoistočnoj Europi, dok je velikogorička Kova lani ostvarila ukupni prihod od 2,2 milijuna kuna , što je rast u odnosu na godinu ranije od 17,5 posto.

Predsjednik HGK Komore Zagreb Vitomir Klasić istaknuo je da dodjelom ovih priznanja želi se nagraditi nominirana ali i potaknuti i sve ostale članice na to da održavaju kontinuitet svoje uspješnosti.
"U ovogodišnjoj konkurenciji za dodjelu Zlatne kune Komore Zagreb, odabir nije bio lak. Svi nominirani a osobito nagrađeni pokazali su iznimna postignuća u primjeni novih tehnologija, ostvarenim investicijama, izvoznim potencijalima i zapošljavanju. A sve navedeno daje dodatni optimizam zagrebačkom gospodarstvu, koje s udjelom od 40 posto u ukupnom nacionalnom gospodarstvu čini snažan pokretač razvoja i promjena", rekao je Klasić.

Potpredsjednik HGK za trgovinu i financije Josip Zaher istaknuo je kako je Zagreb i Zagrebačka županija već dugi niz godina lokomotiva hrvatskog gospodarstva a poduzetnici Grada Zagreba su prošle godine ostvarili prihode od 375 milijardi kuna te dobit od 24,5 milijarde, dok su prihodi u Zagrebačkoj županiji 54 milijarde kuna, a dobit 2,8 milijardi.

"Na ovom području se ostvaruje više od trećine ukupnog hrvatskog bruto društvenog prihoda i radi više od 420 tisuća ljudi. Vjerujem da bazna i prerađivačka industrija moraju biti temelj budućnosti svake države pa tako i Hrvatske", rekao je Zaher te istaknuo kako su tvrtke koju su nagrađene spadaju u sam vrh hrvatskog gospodarstva.