Otvoren 6. Mediteranski festival knjige

Izvor: HGK
Otvoren 6. Mediteranski festival knjige
Objavljeno: 27. 09. 2023. , Ažurirano: 28. 09. 2023.
Velika dvorana Sportskog centra gripe u Splitu još je jednom pretvorena u hram knjige i pisane riječi, nakon što je otvoren 6. Mediteranski festival knjige u organizaciji Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, Splitsko-dalmatinske županije i Grada Splita.

Izvor: HGK
Festival je otvorila ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, kojoj je Petar Mišević, savjetnik predsjednika HGK, zahvalio na svesrdnoj podršci i svim nastojanjima na promociji hrvatske književne produkcije te je čestitao organizatorima iz Zajednice nakladnika i knjižara na projektima poput MFK.
Petar Mišević, savjetnik predsjednika HGK; Izvor: HGK
"MFK čini Split centrom knjige i nadam se da će svi koji dođu u sljedećih nekoliko dana uživati na Festivalu", rekao je Mišević, posebno zahvaljujući svim nakladnicima, pokroviteljima i partnerima MFK. Istaknuo je i nedavno pokrenuti Panonski festival knjige, a za MFK je izrazio nadu da će u sljedećim godinama biti još veći i uspješniji.
Obuljen Koržinek, kao izaslanica predsjednika Vlade Andreja Plenkovića kazala je da joj je iznimno drago što se MFK razvijao do današnje veličine. Uz svečarske riječi podsjetila je i na doprinos Zajednice nakladnika i knjižara u rješavanju svojedobnog "kulturnog Agrokora", kolapsa izdavačke kuće Algoritam. Također, rekla je i kako je Vlada proteklih godinama potporama, subvencijama i mjerama pomoći iznimno pomagala nakladništvu i promociji čitanja, u što spada i potpora sajmovima poput Mediteranskog festivala knjige.
Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija ; Izvor: HGK
"Sve su to važni iskoraci kojima podižemo prisutnost naših autora, nakladnika, prevoditelja... Svi ovi projekti trajat će dugoročno, posebno promicanje čitanja i nacionalni plan obnove knjižničnog fonda", rekla je ministrica, napominjući da su i u pandemijskim vremenima bile osigurane potpore za autore, ali i knjižare.
Ministrica Obuljen Koržinek izrazila je zadovoljstvo što se inicijativa koju je započeo MFK proširio i "zabijanjem još jedne zastavice, u Osijeku s Panonskim festivalom knjige.
"No, ništa od ovoga ne bi bilo moguće da u Hrvatskoj nemamo vrsne autore, te uspješne nakladnike. Zato se nadam da će i ovaj MFK biti još jedan veliki doprinos pisanoj riječi", rekla je ministrica.
Predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara HGK Slavko Kozina rekao je da je MFK manifestacija itekako prepoznata od građana Splita i Dalmacije.
"Pokazali smo da život uz knjigu itekako može biti zanimljiv i zabavan, ali ne smijemo zaboraviti ni kulturne politike koje želimo promovirati. Split živi s Mediteranskim festivalom knjige, i nadam se da će tako biti i u budućnosti", rekao je Kozina.
U sljedećih nekoliko dana MFK nudi iznimno bogati program promocija i radionica, te prodaju novih i starih izdanja.
Članica uredničkog odbora Patricija Horvat, istaknula je kako su ciljevi MFK-a su promicanje pisane riječi i čitanja, ali i promocija kulturnog identiteta.
"Nakon pet održanih MFK, ovaj je Festival postao važnom točkom na kulturnom zemljovidu Splita, Dalmacije i Hrvatske", rekla je Horvat, koja je ukratko i predstavila program koji ima i međunarodni karakter, s autorima - pored hrvatskih - iz Ukrajine, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore. Istaknula je i ovogodišnji vizualni identitet s prizorima Mediterana iz objektiva Ive Pervana.
Izvor: HGK
Obraćajući se nazočnima u ime Grada Splita i gradonačelnika Ivice Puljka, pročelnik gradskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti Mario Negotić najavio je da će Grad Split i sljedećih godina nastaviti podržavati MFK za kojeg se već može reći da je postao tradicionalni.
Zamjenik splitsko-dalmatinskog župana Stipe Čogelja kao izaslanik župana Blaženka Bobana naglasio je da mu je MFK osobno najdraža manifestacija u Splitu i da je zaslužila svu potrebnu podršku. Splitsko-dalmatinska županija svoj je obol dala sudjelovanjem u organizaciji radionica na kojima sudjeluju učenici iz škola iz cijele Županije.
"Nadam se da ćemo i time pridonijeti razvijanju kulture čitanja, posebno među našim najmlađima koji se iz knjiga mogu učiti životu", rekao je Čogelja.
Dio svečanosti otvorenja bila je i izvedba jednog od prizora iz Roka i Cicibele, jednog od najpoznatijih djela Miljenka Smoje, čime je obiležena splitska Godina Miljenka Smoje. Legendarni splitski ljubavni par oživjeli su mladi glumci Monika Vuco Carev i Stipe Jelaska.
Aktualna ura: Nacrt prijedloga Zakona o hrvatskom jeziku
Nakon otvaranja 6. Mediteranskog festivala knjige, na pozornici u Velikoj dvorani Sportskog centra Gripe u Splitu održana je Aktualna ura, panel o Nacrtu prijedloga Zakona o hrvatskom jeziku na kojem je s ministricom kulture i medija Ninom Obuljen Koržinek razgovarao urednik programa MFK Kruno Lokotar.
Tema zakona o jeziku izazvala je proteklih mjeseci veliku pažnju hrvatske kulturne javnosti, a ministrica je podsjetila da je i dosad bilo inicijativa o takvom zakonu, no sada se prijedlog iz Matice hrvatske poklopio s time što je hrvatski jezik postao službeni jezik Europske unije, pa je stoga i došlo do pozitivne reakcije Vlade. Kako je rekla, cilj je regulirati javnu upotrebu hrvatskog jezika, a nikako ne penaliziranje ili određivanje normi kako se treba koristiti hrvatski jezik.
"Mi kao država pozvani smo i dužni, kao i većina drugih europskih zemalja, regulirati upotrebu jezika u javnim sustavima. Mislim da će ovaj zakon pridonijeti svijesti o važnosti čuvanja jezika. Svi koji dođemo na ovakvu manifestaciju svjedočimo koliko je jezik važan", rekla je ministrica, dodajući da ipak ponekad nismo dovoljno svjesni koliko je jezik važno njegovati. Inače, zakon će u saborsku proceduru ići kao prijedlog Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Lokotar je pitao, s obzirom na neke članke Nacrta prijedloga, tko može nadzirati usmenu komunikaciju unutar tijela uprave, a ministrica je upozorila da uvijek govorimo o javnoj upotrebi.
"Neće biti ni nadzora, ni kažnjavanja, kao što to očekuje većina ljudi koji nisu pročitali nacrt. Obično se misli da se neće smjeti koristiti tuđice, no hrvatski narod i hrvatski jezik kroz povijest su obogaćeni tuđicama koje više i ne prepoznajemo kao takve jer su postale dijelom hrvatskog standarda. Suprotno može govoriti samo netko tko želi napraviti karikaturu od ovakvog zakona", rekla je ministrica, dodajući da ćemo i u budućnosti sve više koristiti anglizme, kao što smo kroz povijest u primorju koristili talijanizme, a na sjeveru germanizme.
Ministrica Obuljen Koržinek ističe da se većina kritičkih stavova prema zakonu stvorila temeljem čitanja članaka u medijima, a ne nacrta prijedloga. Zato je ponovila: ovaj zakon ne uvodi norme, njome se bave stručnjaci u rasponu od jezikoslovaca, preko urednika do nakladnika.
"Kad bismo krenuli od toga, a ne od onoga što mislimo da se u zakonu nalazi ili bi se u njemu trebalo nalaziti, onda bismo došli do kvalitetnih rješenja", kaže ministrica, dodajući da je Ministarstvo kulture i medija zaduženo za zaštitu različitosti poput dijalekata, sve do zaštite različitih izričaja kao kulturne baštine.
Festival traje do 1. listopada, ulaz za građane je besplatan, a u Velikoj dvorani će više od pedeset nakladnika iz Hrvatske i susjednih zemalja ponuditi veliki broj novih i starih izdanja po promotivnim sajamskim cijenama.