Neven Marković, tajnik Hrvatskog saveza inovatora, i direktorica Sektora za industriju i IT HGK Tajana Kesić Šapić na otovrenju skupa
Izvor: HGK

Otvoren 41. hrvatski salon inovacija INOVA 2016.

Objavljeno: 09. 11. 2016. , Ažurirano: 18. 02. 2020.

Na Zagrebačkom velesajmu otvoren je 41. hrvatski salon inovacija, INOVA 2016., tradicionalna nacionalna i druga najveća ovogodišnja europska izložba inovacija, na kojoj će se predstaviti 450 inovatora i poduzetnika iz 21 zemlje.

"Čestitam svim inovatorima i organizatorima te pozdravljam ovo hvalevrijedno događanje koje ima punu potporu Grad Zagreba", izjavio je gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić prilikom otvaranja INOVE 2016.

"Snažnu potporu inovatorstvu već dugih 18 godina daje i Hrvatska gospodarska komora, i to putem Zajednice za inventivni rad koja aktivno predstavlja inovatore, poduzetnike i druge subjekte zainteresirane za razvoj inventivnog rada i komercijalizaciju inovacija", rekla je direktorica Sektora za industriju i IT HGK Tajana Kesić Šapić.

Inovacijski sustav RH u proteklih se deset godina razvijao, ali još pokazuje rezultate koji su ispod stvarnih potencijala te razmjerno slabi u usporedbi s razinama EU. "Inovacije su jedan od osnovnih pokretača gospodarskog rasta, a njihovo pravilno prepoznavanje i vrednovanje pripada među glavne zadaće nositelja gospodarske politike", dodala je Kesić Šapić.

Jedan od najčešćih problema s kojima se susreću inovatori jest komercijalizacija inovacija. Upravo je to razlog iz kojeg je HGK organizirala projekt Inovacijske misije za izlagače na ovom salonu. Inovacijske misije hrvatskim inovativnim tvrtkama pružaju mogućnost pronalaska inozemnoga poslovnog partnera te komercijalizaciju inovacija. Dosad je organizirano jedanaest Inovacijskih misija u sklopu kojih su hrvatske inovativne tvrtke održale 300-tinjak B2B sastanaka s potencijalnim poslovnim partnerima, distributerima, zastupnicima i drugim zainteresiranim skupinama.