Održan Okrugli stol za poduzetništvo žena


Objavljeno: 04. 10. 2018. , Ažurirano: 23. 10. 2018.


Panel Iz sportskog u poslovni uspjeh održan je u sklopu Okrugloga stola za poduzetništvo žena 1. zajedničke konferencije Foruma jadransko-jonskih komora koja se od 16. do 18. listopada održala u Splitu, u organizaciji Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora i HGK Županijske komore Split, u suradnji s Gradom Splitom. Uz moderatoricu, potpredsjednicu HGK Mirjanu Čagalj, koja je i sama bila tenisačica, svoje su priče ispričale Sanda Čorak, Sanja Ančić Ćurković, Jelena Kostanić Tošić, Sunčica Ivanišević Kukoč, Nenni Delmestre, Anđa Jelavić i Milena Šijan. Jednoglasno su istaknule da je disciplina ono najvrjednije što su prenijele iz sporta u svoje „uredske“ poslove.

„Tenis mi je jako pomogao u konzultantskoj karijeri. Studirala sam farmaciju, paralelno upisala Ekonomski fakultet i zbog discipline koju sam dobila kroz sport, ništa mi nije bilo teško. Ono što je zajedničko kod izlaska na meč ili na ispit jest želja da daš sve od sebe, da se pripremiš najbolje što znaš“, istaknula je Sanja Ančić Ćurković, nekadašnja uspješna mlada tenisačica, a danas zaposlena u jednoj od najboljih konzultantskih tvrtki na svijetu McKinsey, koja je MBA titulu stekla na prestižnom Harvardu.

Okrugli stol za poduzetništvo žena 1.jpgSanja Ančić Ćurković i Jelena Kostanić Tošić; Izvor: HGK

Kolegica s teniskih terena, jedna od najboljih hrvatskih tenisačica ovoga stoljeća, osvajačica juniorskog Australian Opena i nekad 32. na WTA ljestvici Jelena Kostanić Tošić priznala je da nije bilo lako gurati i školu i naporne treninge.

„Pohađati tešku školu kao što je sportska gimnazija i paralelno trenirati pet-šest sati dnevno nije lako, pogotovo kad si perfekcionist, no to umijeće usklađivanja bila mi je odlična podloga za kasniji studij. Također, život profesionalnog sportaša jako te definira, brzo postaneš ozbiljniji od vršnjaka. Danas radim u teniskom savezu, a to je posao koji nosi jedan drugi adrenalin i uživam u njemu. Uz sportsku disciplinu i kada znaš što želiš, sve se da uskladiti“, rekla je Jelena Kostanić Tošić.

Reket je uredskim stolom zamijenila i Sunčica Ivanišević Kukoč koja se tenisom bavila niz godina dok je živjela u Njemačkoj.

„Bilo je izazovno baviti se tenisom i izvršavati obveze u školi, no tenis mi je pomogao tako što mi je dao disciplinu, snagu i izdržljivost u učenju i paralelno poslu. Dok sam studirala pravo, uvijek sam nastojala imati svoj džeparac“, prepričala je Sunčica Ivanišević Kukoč.

Iako naizgled nemaju veze, da tenis i kazalište i te kako imaju dodirnih točaka, objasnila je Nenni Delmestre, nekadašnja uspješna tenisačica, jednom i broj 1 u bivšoj državi, a danas redateljica u HNK Split.

„Često glumcima kažem da je najvažnije da na sceni budu 'u trenutku', kao što je važno i da tenisač bude koncentriran na lopticu koja mu dolazi brzinom od 100 kilometara na sat. Taj egzistencijalistički pristup, biti u trenutku u kojem jesi, jedna je od velikih vrijednosti koju me tenis naučio. Naravno, sport nosi i druge važne pouke, pa te nauči kako se nositi i s porazom i s pobjedom, a to je jednako važno“, istaknula je Nenni Delmestre.

Okrugli stol za poduzetništvo žena 2.jpg

Nenni Delmestre; Izvor: foto HGK; Snimio: foto HGK.

Upravo želja da te vrijednosti prenese na nove generacije zadržala je u sportu Anđu Jelavić, košarkašicu s 18-godišnjom karijerom, a danas diplomiranu trenericu i izbornicu košarkašica.

„Od ženske košarke ne može se živjeti, ali to je moj izbor, moja ljubav. Pokušavam dati doprinos Akademiji za djevojčice koju sam osnovala u Šibeniku, usaditi djeci ljubav prema sportu bez obzira na to koji sport u budućnosti odabrali. Želim da osjete prijateljstvo i druženje te mnoštvo lijepih trenutaka koje donosi sport", naglasila je Anđa Jelavić.

Milena Šijan uspješno spaja posao i sport, a zajednička je poveznica – priroda. Hrvatska alpinistica, članica HGSS-a, savjetnica u području zaštite prirode i održivog turizma, bila je u ženskoj ekspediciji koja je 2009. godine osvojila Himalaju.

„Volim reći da je nismo osvojile, nego da nam je ona otvorila vrata. Najveći je uspjeh da smo se vratile žive i zdrave što je odraz ozbiljnog pripremanja koje zahtijeva takav fizički podvig, a onda smo se 'usput' i popele“, rekla je Milena Šijan.

Ravnoteža i realni pogled stvari su koje je nekadašnja uspješna džudašica, danas predsjednica Hrvatskog džudo saveza i dopredsjednica Hrvatskog olimpijskog odbora Sanda Čorak istaknula kao vrijednosti koje joj je sport usadio u mladosti.

„Ništa mi nije bilo teško, za razliku od današnjih sportaša koji kiksaju čim im neki mali aspekt nedostaje. Nama je bilo puno teže. Studirala sam ekonomiju, a upravo da bih mogla što duže aktivno trenirati, odlučila sam se i na magisterij. Ostanak u sportu je bio logičan slijed“, istaknula je Sanda Čorak.

Okrugli stol za poduzetništvo žena 3.jpg

Sanda Čorak; Izvor: foto HGK; Snimio: foto HGK.

Zaključno, u sportu se, koliko god gubio, prvo naučiš čestitati, istaknula je Mirjana Čagalj, a onda naučiš da si pobjednik u životu jer uvijek ima novih šansi, turnira i mečeva.

U sklopu Okruglog stola održan je i drugi panel Podrška ženama na putu do uspjeha na kojemu je bilo razgovora o shvaćanju žena na tržištu rada i njihovim mogućnostima. Izneseni su mnogi zabrinjavajući podaci. Naime, žene tri puta teže dolaze do financija za pokretanje tvrtke nego muškarci, a kasnije vode uspješnije i stabilnije tvrtke. Žene na čelu kompanija vode tvrtke koje su 38 posto uspješnije. Do visokog menadžmenta dođe samo 14 posto žena, četiri posto izvršnih direktorica, u upravama domaćih tvrtki tek je 17 posto žena, a većina obrazovanih ljudi na svijetu su žene. Panelom se nastojalo otkriti problematiku i instrumente koji bi mogli biti potpora ženama u poslovanju. Na panelu koji je vodila komunikacijska stručnjakinja Ana Šimunović sudjelovale su: Gordana Restović (Hrvatska udruga poslovnih žena Krug), Dragica Jerkov (Splitski ogranak Hrvatske udruge poslovnih žena Krug), Mirna Jelčić (Regionalna razvojna agencija za ekonomski razvoj REDAH, BiH), Mary Ann Rukavina Cipetić (Inicijativa za održivi rast) i Valentina Disoska (Udruženje poslovnih žena Makedonije).