U Splitu održan Okrugli stol za Plavi rast: Hrana iz mora – stanje i perspektive

Objavljeno: 04. 10. 2018. , Ažurirano: 30. 10. 2018.

U koordinaciji Gospodarskih komora iz Barija i Ancone, Sveučilišta Crne Gore i uz potporu Županijske komore Split, u Splitu je održan Okrugli stol za Plavi rast: Hrana iz mora – stanje i perspektive.

Nužnost osiguranja održivosti prirodnih resursa mora i vode te rastuća svijest potrošača u razvijenim zemljama o vrijednosti mediteranske prehrane bili su razlozi za okupljanje proizvođača i znanstvenika u marikulturi, ribarstvu i zaštiti okoliša kako bi se razmijenila iskustva i identificirali zajednički problemi, ponudile inovativne ideje i rješenja te ojačala gospodarska suradnja jadransko-jonske regije.

Uvodnu je riječ održao pomoćnik ministra poljoprivrede RH Ante Mišura koji je predstavio aktualno stanje u ribarstvu i marikulturi RH s osvrtom na jadransko-jonsku regiju. Veliko zadovoljstvo izrazio je dosadašnjom suradnjom te aktualnim i planiranim zajedničkim projektima sa zemljama s kojima dijelimo istu problematiku i ulažemo zajedničke napore radi bioodrživosti morskog akvatorija. Budućnost ovog sektora vidi u još jačem udruživanju u organizacije proizvođača i većem vrednovanju djelatnosti ribarstva.

Prezentacije su održali renomirani znanstvenici i gospodarstvenici koji su govorili o međunarodnim marketinškim iskustvima na brendiranju proizvoda ribarstva i podizanju svijesti o potrebi za povećanjem konzumacije ribe, o novim vrstama u jadranskoj ihtiofauni te o potencijalnim socioekonomskim posljedicama za morsko ribarstvo regije, ali i o mehanizmima za učinkovitije financiranje Plavog rasta na razini EU, sve radi održivosti ribarstva i smanjenja uvoza proizvoda ribarstva u EU iz trećih zemalja.

Veliki interes inozemnih stručnjaka pobudila je prezentacija projekta Riba Hrvatske – Jedi što vrijedi, koji od 2011. godine provodi Hrvatska gospodarska komora, a koju je održala Božica Marković, direktorica Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo u HGK. Marković je ponudila pomoć i suradnju državama jadransko-jonske regije koje su u postupku pristupanja EU, radi jačanja marketinških aktivnosti u ribarstvu.

Zajednički zaključak svih sudionika jest da je hrana iz mora, u slobodnom ili kontroliranom uzgoju, svakako hrana budućnosti te da, uz kontinuiranu kontrolu antropogenih djelatnosti koje mogu prouzročiti ugrozu morskih resursa, treba još intenzivnije zajednički raditi na međunarodnoj suradnji identifikacijom zajedničkih problema i iznalaženjem primjerenih rješenja te, u konačnici, provedbom novih zajedničkih projekata u skladu s Plavom ekonomijom.