Jadransko-jonska regija – zelena regija

Objavljeno: 04. 10. 2018. , Ažurirano: 08. 11. 2018.

U sklopu prve zajedničke konferencije Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora, gradova i sveučilišta koju su organizirali Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora i Županijska komora Split, u suradnji s Gradom Splitom, održan je Okrugli stol za kvalitetu okoliša i poljoprivredu Zelena makroregija. Na okruglom su stolu sudjelovali predstavnici resornih ministarstava, akademske zajednice, gospodarskih komora, razvojnih agencija te poduzetnici iz sektora zaštite okoliša i poljoprivrede.

Jadransko-jonska zelena makroregija, zbog specifičnoga geografskog položaja, klimatskih, reljefnih i bioloških raznolikosti, traži zajednička održiva rješenja kojima će se očuvati njeno bogatstvo te potaknuti i usmjeriti daljnji razvitak. Taj proces uključuje primjenu ekološki prihvatljivih tehnologija i materijala, provedbu digitalne transformacije te općenito promicanje ekonomije koja učinkovitije iskorištava resurse, a zelenija je i konkurentnija.

Željka Gudelj Velaga, načelnica Sektora za provedbu Programa ruralnog razvoja Ministarstva poljoprivrede RH, prezentirajući mjere Ministarstva istaknula je povezanost poljoprivrede i okoliša osobito izražene u mediteranskom području te potrebu očuvanja i razvoja praksi povoljnih za okoliš i klimu poput ovogodišnjih mjera u vezi s ulaganjem u obnovljive izvore energije, solarne panele i biomasu.

"Cilj nam je poboljšati kvalitetu okoliša suradnjom na razini regije jer naši stanovnici ne zaslužuju samo bolje mogućnosti zapošljavanja, veću mobilnost, sigurniju i integriraniju opskrbu energijom, nego i bolju kvalitetu okoliša, odnosno život u zelenoj makroregiji kakva bi jadransko-jonska regija trebala i mogla biti s obzirom na svoje prirodne potencijale", istaknula je Marija Ščulac Domac, direktorica Sektora za energetiku i zaštitu okoliša u Hrvatskoj gospodarskoj komori.