Održivost je balansiranje između kratkog i dugog roka

Izvor: HGK
Održivost je balansiranje između kratkog i dugog roka
Objavljeno: 23. 03. 2023. , Ažurirano: 23. 03. 2023.
Novo izdanje ESG Akademije HGK okupilo preko 100 sudionika.

Izvor: HGK
U sklopu ESG akademije HGK održana je 20. i 21. ožujka strateška radionica Utjecaj ESG-a na poslovanje današnjice s više od 100 sudionika. Uz renomirane predavače iz akademske zajednice, javnog i privatnog sektora, bilo je riječi o temama s područja ESG procesa koji obilježavaju poslovanje današnjice, ali će i značajno utjecati na funkcioniranje poslovanja u budućnosti – kao što su politike i prakse Europske investicijske banke, integracija dječjih prava u poslovanje, strategija održivosti kao nova poslovna prilika, implementacija i usklađivanje s EU taksonomijom, važnost procjene okolišnih rizika te klimatskih rizika i usklađivanje s uredbom o taksonomiji, kao i društveni kriteriji održivosti te standardi ESG korporativnog upravljanja.
Izvor: HGK
"Održivost je balansiranje između kratkog i dugog roka, kratkoročnih rezultata s dugoročnijim rezultatima i efektima. Razmišljati o održivosti znači ne zanemarivati posljedice svojeg djelovanja na okolinu, razumjeti ih i ako nisu u interesu okoline, predvidjeti kako prevenirati negativne efekte. Kako bi se postigli svi ambiciozni ciljevi iz područja održivosti, potrebna nam je još jača sinergija, razmjena znanja, iskustava i dobrih praksi", poručila je voditeljica Odjela za energetiku, zaštitu okoliša i komunalno gospodarstvo HGK Tamara Kelava.
Tomislava Pribanić, Novartis; Izvor: HGK
"Kako bi izgradili povjerenje s društvom, nama je ESG prestao biti nešto što je lijepo imati i postao potreba. Sve je više dokaza da kompanije koje dobro upravljaju ESG-om imaju bolji poslovni učinak i povećan je interes investitora u ESG analize, ali zanimljiva činjenica je da trenutni i budući talenti gledaju poslodavce kroz ESG aktivnosti", rekla je Tomislava Pribanić, pomoćna direktorica za osiguranje kontinuiteta poslovanja i upravljanja kriznim situacijama u Novartisovom globalnom istraživanju i razvoju lijekova.
Tamara Tarnik, voditeljica službe za zaštitu okoliša i održivi razvoj HEP-a ; Izvor: HGK
Voditeljica službe za zaštitu okoliša i održivi razvoj HEP-a Tamara Tarnik istaknula je da je uključivanje ciljeva održivog razvoja u poslovne strategije ključno za dugoročni opstanak tvrtki na tržištu."Strategije se trebaju temeljiti na kratkoročnim, srednjoročnim i dugoročnim planovima za uz ispunjavanje 17 ciljeva održivog razvoja UN-a na globalnoj razini te ciljeva Održivosti na EU i nacionalnoj razini. Jedan od alata koji se koriste kao pokazatelj održivosti djelatnosti su tehnički kriteriji provjere koji su propisani EU taksonomijom", rekla je Tarnik.
"EU je usvojio ambicioznu viziju za ESG i održivo financiranje. U skladu s tim, Europska investicijska banka, kao Banka Europske unije, prihvatila je održivo financiranje kao svoj operativni model i poduzela sveobuhvatno unapređenje svojih strategija, politika i standarda kako bi osigurala održivost svojih ulaganja. Bilo mi je zadovoljstvo opisati EIB-ov put ka održivom financiranju sudionicima ESG akademije te time približiti hrvatskim tvrtkama EIB i naša iskustva", istaknula je voditeljica Ureda EIB grupe u RH Slađana Ćosić.
"Budući da poslovne politike i prakse utječu na cijeli spektar dječjih prava u cijelom vrijednosnom lancu poduzeća, od radnih uvjeta mladih radnika i roditelja, proizvoda i usluga koje koriste djeca, marketinga i digitalnog poslovanja, utjecaja na okoliš, važno je da poduzeća procijene svoje materijalne utjecaje na djecu kako bi se otkrili i spriječili rizici za djecu i poslovanje. Nikada nije bio pogodniji trenutak nego sada da se dječja prava sagledaju iz poslovne perspektive jer svjedočimo razvoju ključnih okvira za odgovorno poslovanje", rekao je Senior Programme Manager u UNICEF-u Erik Nyman.
Erik Nyman, UNICEF ; Izvor: HGK
"Podravka razvija svoj ESG izvještaj uzastopno već treću godinu pri čemu se poslovna organizacija suočavala sa brojnim izazovima i pitanjima, s obzirom da je ESG područje bez jednoznačno definiranog obuhvata podataka i kriterija izvještavanja i da svaka kompanija u toj vrsti izvještavanja ima određenu fleksibilnost ovisno o standardu kojeg primjenjuje. Stoga je usvajanje CSRD regulative i definiranje jedinstvenih Europskih kriterija za izvještavanje o održivosti velika prekretnica koja daje odgovore i rješenja za sva pitanja s kojima se poslovna organizacija proteklih godina suočavala, dok istovremeno nalaže dodatno širenje obuhvata ESG izvještaja", rekla je voditeljica projekata održivog razvoja u Podravci Irena Ivanović.
Ante Lončar, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, osvrnuo se na aktivnosti zavoda za unaprjeđenje vještina na tržištu rada u skladu s promjenama koje donose zelena i digitalna tranzicija.
"Prema scenarijima Međunarodne organizacije rada (ILO) do 2030. godine moglo bi se stvoriti više od 100 milijuna novih radnih mjesta, ali će u istom razdoblju s tržišta nestati 80 milijuna radnih mjesta. Stoga HZZ kroz sustav za stjecanje vještina zaposlenih i nezaposlenih osoba putem vaučera osigurava da svaka osoba koja se zbog nedostatka vještina ne može zaposliti ili joj prijeti gubitak postojećeg zaposlenja stekne priliku biti konkurentna na tržištu rada", rekao je Lončar.
Izvor: HGK
"Zadatak ESG Akademije je daljnje podizanje nivoa znanja i razumijevanja i davanje praktičnih savjeta. Materija se neprestano razvija, a pitanja su razna, od elementarnih vezanih uz taksonomiju i izvještavanje do kako uskladiti strategiju i poslovanje sa održivosti. Kroz dosadašnjih osam radionica prošlo je preko 700 polaznika, a do srpnja predviđeno još šest specijaliziranih sektorskih radionica", najavila je direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK Marija Šćulac Domac.
Izvor: HGK