Održana zajednička sjednica Gospodarskog vijeća Komore Zagreb i Partnerskog vijeća Grada Zagreba

Objavljeno: 12. 12. 2016. , Ažurirano: 13. 12. 2016.

Gospodarsko vijeće Komore Zagreb održalo je zajedničku sjednicu s Partnerskim vijećem Grada Zagreba u četvrtak, 8. prosinca, a sjednicu su vodili predsjednici tih dvaju vijeća – Zlatan Fröhlich i Mladen Vedriš.

Teme sjednice bile su aktualna energetska situacija i perspektiva energetske opskrbe. Ravnatelj Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske Julije Domac održao je predavanje Energetska učinkovitost – kako ulagati više, a trošiti manje? –  Europska iskustva za Hrvatsku i Hrvatska u Europi. Program Zagreb na Savi – višenamjenski program uređenja rijeke Save od granice s Republikom Slovenijom do Siska, predstavio je Branimir Barišić iz tvrtke Program Sava d. o. o.

Vlada Republike Hrvatske dala je mandat društvu Program Sava d. o. o. za razvoj programa zaštite, uređenja i korištenja rijeke Save i zaobalja od granice s Republikom Slovenijom do Siska. Uz HEP grupu (čiji je Program Sava d. o. o. član), u razvoj su uključeni Vlada RH, Hrvatske vode, Grad Zagreb, Zagrebačka županija te Sisačko-moslavačka županija. Navedeni je program višedimenzionalnoga karaktera jer se njegovim ostvarenjem rješava razina podzemnog vodonosnika rijeke Save na području Zagreba, koji je ozbiljno snižen izgradnjom hidrocentrala na uzvodnom toku rijeke Save u Sloveniji. Također se izgradnjom hidrocentrala na tom području dolazi do dodatne proizvodnje električne energije, a i daju se nova prometna rješenja spajanja dviju savskih obala, uz razvoj plovnog puta do granice sa Slovenijom. Projekt će otvoriti i nove prostore, koji bi trebali omogućiti urbanu revitalizaciju savskih obala na području Grada Zagreba. U tijeku je dovršetak izrade studije učinaka na okolinu, koja bi se na javnu raspravu trebala uputiti u proljeće 2017. godine. Vrijednost čitavog projekta Zagreb na Savi procijenjena je na 1,2 milijarde eura, pri čemu se očekuje da se većina investicije pokrije sredstvima iz EU fondova, posebice iz tzv. Junckerova Europskog fonda za strateška ulaganja (EFSU), koji raspolaže sredstvima od 60 milijardi eura. Više o samom projektu može se doznati na mrežnoj stranici www.zagrebnasavi.hr.

HGK je tijekom sjednice uručila i vaučere za pripremu projekata za natječaje za EU sredstva tvrtkama BLC Pharmaceutica d. o. o., Motus Melior d. o. o., Viking d. o. o. i iCat d. o. o.