Održana sjednica Strukovne skupine ribarstva, akvakulture i prerade ribe HGK – ŽK Rijeka

Objavljeno: 20. 06. 2018. , Ažurirano: 21. 06. 2018.

U Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Rijeka 19. lipnja održana je sjednica Strukovne skupine ribarstva, akvakulture i prerade ribe o obvezi vaganja i prve prodaje proizvoda ribarstva prema Zakonu o morskom ribarstvu. Sjednici Strukovne skupine prisustvovalo je 16 predstavnika tvrtki i obrta iz Primorsko-goranske županije.

Nakon usvajanja zapisnika i izvješća o realizaciji zaključaka s prethodne sjednice Strukovne skupine, predstavnici Uprave ribarstva Ministarstva poljoprivrede predstavili su prijedlog Pravilnika o postupku vaganja ribarskih proizvoda, evidenciju vaganja na Portalu gospodarskog ribarstva i povezivanje s drugim dokumentima, novi Pravilnik o prvoj prodaji i registraciji prvih kupaca te sustav bodovanja i teške prekršaje.

Nakon prezentacije povela se rasprava o svim praktičnim poteškoćama koje mogu uzrokovati pravilnici koji su u izradi, s posebnim naglaskom na dodatno administriranje te usporavanje i otežavanje procesa povezanih s morskim ribarstvom.

Istaknut je i problem mjerodavnog vaganja u poslovima s inozemstvom ili kod predaje ribe na preradu, što u praksi može uzrokovati različite rezultate i poslovne probleme.

S obzirom na važnost obrađenih tema i njihov utjecaj na poslovanje članica koje pripadaju toj Strukovnoj skupini, zaključeno je da će članice putem Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Rijeka proslijediti Ministarstvu poljoprivrede, Upravi ribarstva svoje primjedbe i prijedloge u vezi s predstavljenim pravilnicima.