Održana radionica o mogućnostima financiranja poduzetnika putem poslovnih banaka i faktoringa i značaju osiguranja


Objavljeno: 27. 05. 2021. , Ažurirano: 28. 05. 2021.


Mogućnosti financiranja poduzetnika putem poslovnih banaka, faktoring i značaj osiguranja u kontekstu koronakrize bile su glavne teme online radionice koju je HGK organizirala za male i srednje poduzetnike.

U uvodnom dijelu predstavljen je pregled aktualnih ekonomskih i financijskih kretanja na tržištu, uz kratak osvrt na proces uvođenja eura i s njim vezane prilike za poduzetnike. Davor Fijember, direktor za SME – poslovanje sa srednjim i velikim poduzećima i investicijsko bankarstvo u Privrednoj banci Zagreb, istaknuo je da uz postojeće izvore, EU sredstva i fondovi donose dodatne mogućnosti financiranja investicija u raznim granama kroz djelomično bespovratna sredstva ili kreditne linije s niskim kamatnim stopama i smanjenim osiguranjem kredita. Naglasio je važnost pripreme svih dionika za uvođenje eura, a najraniji mogući datum je 1. siječnja 2023. godine. Osvrnuo se i na svjetske trendove i kružno gospodarstvo te dodao da će u budućem razdoblju financiranje projekata kružnog gospodarstva postati sve značajnije. Cilj je EU da se u budućnosti značajan dio sredstava usmjeri na financiranje projekata kružnog gospodarstva u kojemu se sve što je moguće reciklira, kako bi se poboljšala globalna klimatska slika.

Nives Rudež, direktorica Odjela za faktoring OTP banke, predstavila je faktoring kao alternativni način financiranja operativnog poslovanja poduzeća te kazala da je faktoring instrument upravljanja novcem i instrument financiranja rasta prodaje. Glavna razlika između faktoringa i kredita je u riziku, kod faktoringa rizik je na strani kupca, dok je kod kredita rizik na strani korisnika kredita. Također je važno da faktoring ne povećava kreditnu zaduženost poduzeća. Koristi se i kao inozemni faktoring što omogućava izvozniku i uvozniku prodaju bez rizika na nepoznatom tržištu, istaknula je Rudež.

U Hrvatskoj 90 posto obrtnika, malih i srednjih poduzetnika nema osiguranje ili ono nije adekvatno za njihovo poslovanje, istaknuo je Željko Vuković iz Wiener osiguranja te dodao da bi osiguranje trebalo ugraditi u trošak poslovanja kao jednu od strategija upravljanja unutarnjim rizicima. Osiguratelji nude pakete osiguranja za poduzetnike što poduzetnicima omogućava povoljniju premiju osiguranja i zaštitu poslovanja prilagođenu svakom poduzetniku. Imovina koju stječemo cijeli život, može nestati u samo jednom danu. Procjenjuje se da ukupne štete od posljedica potresa u Zagrebu i Banovini iznose 16,9 milijardi eura, a društva za osiguranje do svibnja su isplatila 50,4 milijuna eura. Interes za ugovaranjem osiguranja od rizika potresa poraslo je za gotovo 30% istaknuo je Vuković.

Na kraju radionice sudionici su mogli postaviti pitanja i dobiti konkretne odgovore. Prezentacije s radionice dostupne su u pratećim dokumentima.