Izvor: HGK

Održana Radionica o energetskoj učinkovitosti i korištenju obnovljivih izvora


Objavljeno: 13. 06. 2018. , Ažurirano: 13. 06. 2018.


U Hrvatskoj gospodarskoj komori 12. lipnja održana je radionica o energetskoj učinkovitosti i korištenju obnovljivih izvora energije u prozvodnim industrijama. Cilj je radionice bio upoznati prijavitelje s procedurom, rokovima i obvezama EU sufinanciranih projekata, a bila je namijenjena nadležnima za pripremu i provedbu projekata za povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u proizvodnim industrijama.

Sudionici radionice dobili su informacije o sustavu eFondovi, koracima u nabavi te procedurama u vezi s prijavom projekata i samim plaćanjem.

„Cilj je sustava eFondovi pojednostavljenje sklapanja ugovora sufinanciranih EU sredstvima. Riječ je o informatičkom sustavu namijenjenom za zabilježbu, pohranu i obradu podataka nužnih za financijsko praćenje i praćenje provedbe projekata financiranih iz EU fondova“, istaknula je Sanja Jelačić, voditeljica Odjela za kontrolu nabave u posredničkom tijelu razine 2 (PT2) u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU).

Slavica Lulić, voditeljica Odjela za financijsko-ekonomsku verifikaciju u PT2 u FZOEU, predstavila je procedure povezane s prijavom projekata i samim plaćanjem.

„Svi su koraci razloženi na jednostavan način. U prvom redu ide ex ante provjera nabave, a što se tiče samih financija, upisuju se samo oni iznosi koji su odobreni ugovorom. Potom se radi analiza rizika samog projekta. Valja upozoriti da je više od 80 posto svih grešaka u prijavi projekata povezano s javnom nabavom. Na Hrvatsku se gleda kao na visoko koruptivnu zemlju pa se provode stroge provjere. Kada napravite sve potrebno što se tiče nabave i kad se utvrdi da nema nepravilnosti, tek tada možete očekivati isplatu sredstava“, pojasnila je Lulić, dodavši kako u Fondu maksimalno izlaze u susret korisnicima jer im je cilj da se sva dostupna sredstva potroše.

„Vrlo je važan dokument Plan dostave zahtjeva za nadoknadu sredstava. On pokriva troškove koji su nastali tijekom provedbe projekta, a služi i vama i nama za projekciju plaćanja. Završno izvješće kontrolira cjelokupni projekt, sve ono što je bilo inicijalno definirano unutar ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava. Naravno, mi ćemo u jednom trenutku doći na lice mjesta provjeriti napredak projekta, pregledati zgradu ili što god radite, a onda ćemo pregledati i dokumentaciju, ponajprije računovodstveno. Ako sve prođe u redu, tek tada će vam sredstava biti uplaćena na žiro-račun“, elaborirala je Jelačić, uz napomenu kako se i pet godina nakon provedbe projekta provjerava je li novac utrošen po ugovoru, a ako se utvrde nepravilnosti, odbija se iznos od 10 posto ukupne vrijednosti ugovora."