Izvor: HGK

Održan sastanak predstavnika Organizacijskog odbora gospodarske manifestacije Dani meda Hrvatske 2018., u HGK – Županijskoj komori Virovitica

Objavljeno: 30. 08. 2018. , Ažurirano: 04. 09. 2018.

U HGK – Županijskoj komori Virovitica 30. kolovoza održan je sastanak predstavnika Organizacijskog odbora gospodarske manifestacije Dani meda Hrvatske 2018. s predsjednikom Hrvatskog pčelarskog saveza Željkom Vrbosom i direktorom HGK – Županijske komore Virovitica Milanom Vanđurom.
Uime Organizacijskog odbora sastanku su prisustvovali tajnik Ernest Nad, voditelj Odsjeka za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo u HGK – Županijskoj komori Osijek i član Organizacijskog odbora Zvonimir Pajnić.

20180830_125840.jpgŽeljko Vrbos, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza; Izvor: HGK

Na sastanku se razgovaralo o pripremama i organizacijsko-tehničkim aktivnostima u vezi s gospodarskom manifestacijom Dani meda Hrvatske 2018., koja će se održati od 5. do 7. listopada 2018. u Osijeku, u sklopu koje će biti organizirano 23. ocjenjivanje kvalitetnih sortnih vrsta meda iz cijele Hrvatske, 17. ocjenjivanje pakovina meda i proizvoda na bazi meda te 14. ocjenjivanje kvalitete pića od meda i na bazi meda.

Razgovaralo se i o aktualnom stanju u pčelarstvu poput dosljednije primjene Zakona o zabrani nepoštene trgovačke prakse, posebice  značajne za pčelarstvo.

Očekuje se i niz informacija iz programa ruralnog razvoja u vezi s intenzivnijim razvojem pčelarstva u narednom razdoblju, te o tome na koji način dalje prodavati med i ostale pčelinje proizvode jer današnji sustav prodaje i enorman nekontrolirani uvoz štete pčelarstvu Hrvatske.

Uz potporu svih relevantnih institucija - Ministarstva poljoprivrede, Hrvatske poljoprivredne agencije, Hrvatskog pčelarskog saveza i Hrvatske gospodarske komore i niza pčelarskih udruga - pčelarstvo i proizvodnja meda trebaju imati status i biti preferirani, kako je to u ostalim zemljama EU.

20180830_125001.jpgErnest Nad, voditelj Odsjeka za polj., preh. ind. i šumarstvo HGK - ŽK Osijek i tajnik Organizacijskog odbora; Izvor: HGK

Najveći problem u proizvodnji i plasmanu meda je enorman uvoz meda upitne kvalitete, iako se u Hrvatskoj proizvode dovoljne količine kvalitetnog meda.
Od 1. siječnja 2019. na deklaraciji će morati biti jasno naznačena zemlja porijekla.
U Hrvatskoj se provodi i niz projekata zaštite i promocije domaćeg meda.

Na području Virovitičko-podravske županije izuzetno je razvijeno pčelarstvo, proizvodnja meda i ostalih pčelinjih proizvoda koji će se u kontinuitetu predstaviti na 8. Agroexpu, sajmu agroproizvoda i opreme, 22. rujna u Virovitici, u okviru kojega će se održati 13. županijsko ocjenjivanje, sajam meda i pčelinjih proizvoda i 10. međunarodno ocjenjivanje meda, koje će potaknuti daljnji rast kvalitete meda i razvoj pčelarstva u Županiji.