predsjednik HGK ŽK Rijeka Vidoje Vujić
Izvor: HGK
Autor: HGK

Održan 4. Forum obiteljskog smještaja HGK – ŽK Rijeka

Objavljeno: 13. 05. 2019. , Ažurirano: 13. 05. 2019.

U subotu, 11. svibnja, na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji održan je 4. Regionalni forum obiteljskog smještaja Primorsko-goranske županije. Forum, na kojem se okupilo više od 80 pružatelja ugostiteljskih usluga u domaćinstvu, organizirala je HGK – Županijska komora Rijeka u suradnji s Turističkom zajednicom Kvarnera i Fakultetom za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu.

Upravo zbog kontinuiranog porasta potražnje za privatnim smještajem, u ŽK Rijeka već više od 20 godina uspješno djeluje Sekcija obiteljskog smještaja. Sekcija okuplja članice pružatelje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu radi artikuliranja poteškoća u njihovom poslovanju i njihovu rješavanju te promicanja zajedničkih interesa na lokalnoj i nacionalnoj razini. S jednakom namjerom ŽK Rijeka četvrtu godinu zaredom uspješno organizira regionalni Forum obiteljskog smještaja.

U izlagačkom dijelu ovogodišnjeg FOS-a nastupilo je 14 predavača, predstavnika institucionalnog i realnog sektora, a predavanja su obuhvatila aktualne teme namijenjene mikropoduzetnicima u turizmu. Tako su sudionici Foruma upoznati s programima obrazovanja za iznajmljivače obiteljskog smještaja, projektom unapređenja kvalitete i promocije obiteljskog smještaja - Kvarner Family te s važnošću booking-portala u turizmu. Predstavljene su i nove kreditne linije Ministarstva turizma i HBOR-a namijenjene iznajmljivačima. Bilo je govora i o tržišnim trendovima i novim marketinškim mogućnostima unapređenja prodaje kapaciteta obiteljskog smještaja, o važnosti održavanja bazena i kontroli kvalitete vode, o preventivnim zdravstvenim programima kao dodanoj vrijednosti turističke ponude i drugim temama važnima za dionike u području obiteljskog smještaja.

FOS_Sudionici.jpg

Sudionici Foruma; Izvor: HGK.

Ovogodišnji Forum otvorio je predsjednik HGK – ŽK Rijeka Vidoje Vujić, naglasivši da o zadovoljstvu gostiju koji posjećuju Primorsko-goransku županiju svjedoči činjenica da je tijekom 2018. godine u odnosu na 2017. Županiju posjetilo četiri posto više gostiju (tri milijuna dolazaka) koji su ostvarili dva posto više noćenja (19 milijuna noćenja). U apsolutnim brojkama porast noćenja u odnosu na 2017. iznosi 400.000, a u odnosu na 2016. godinu čak dva milijuna (12 posto više). I u 2018. godini nastavlja se trend potražnje za smještajem više kategorije. Značajan je podatak da je čak 40 posto noćenja ostvareno upravo u jedinicama obiteljskog smještaja (7,6 milijuna noćenja). Kampovi su na drugom mjestu, s 3,7 milijuna i udjelom od 20 posto, dok je hotelski smještaj tek na trećem mjestu, s 3,6 milijuna noćenja i udjelom od 19 posto.

Budući da se već dulje vrijeme javlja trend "što veći broj zvjezdica – veća popunjenost", a u posljednje se dvije godine broj obiteljskih smještajnih kapaciteta s pet zvjezdica udvostručio, naglasio je da su regionalni forumi u organizaciji županijskih komora HGK izvrsna prilika za pružatelje ugostiteljskih usluga u domaćinstvima da se još bolje pripreme za nadolazeću sezonu te podignu kvalitetu svojih usluga.

Zenko Cerović, predsjednik Sekcije obiteljskog smještaja HGK - ŽK Rijeka, istaknuo je da je u Primorsko-goranskoj županiji registrirano više od 12.000 iznajmljivača te da je 65.000 – 70.000 osoba izravno uključeno u pružanje usluga obiteljskog smještaja. Uime domaćina Foruma prisutnima se obratila i dekanica Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Dora Smolčić Jurdana te zahvalila HGK - ŽK Rijeka što je za mjesto održavanja FOS-a izabrala upravo Fakultet. Istaknula je doprinos privatnog smještaja u produljenju turističke sezone te najavila 5. Međunarodnu znanstvenu konferenciju ToSEE Kreiranje inovativnog turističkog doživljaja: Put prema produljenju turističke sezone, koja će se u organizaciji FMTU-a održati od 16. do 18. svibnja u Opatiji. Melita Raukar, pročelnica Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije, također je istaknula važnost privatnog smještaja u ukupnoj turističkoj ponudi Županije te istaknula da se najveći dio dolazaka odnosi na boravak u privatnom smještaju. U svom se uvodnom izlaganju osvrnula i na projekt Kvarner Family te napomenula da je Primorsko-goranska županija još prije dvije godine otvorila kreditnu liniju koja se odnosi na financiranje privatnih iznajmljivača. Na kraju plenarnog dijela Foruma, prisutnima se obratio i Aleksander Leonidovič Ponomarev, veleposlanik Republike Bjelarus u Hrvatskoj. Zahvalio se na gostoprimstvu te istaknuo brojne mogućnosti poboljšanja gospodarskih odnosa između Hrvatske i Republike Bjelarus, posebice u području povećanja turističkog prometa dviju zemalja.