Održan 22. Obrtnički i gospodarski sajam Koprivničko-križevačke županije

Objavljeno: 11. 11. 2019. , Ažurirano: 11. 11. 2019.

Od  8. do 10. studenoga u sportskoj dvorani Gimnazije I. Zakmardije Dijankovečkog u Križevcima održan je 22. Obrtnički i gospodarski sajam Koprivničko-križevačke županije, najvažnija županijska manifestacija posvećena promociji obrtništva i gospodarstva. I ove je godine interes izlagača bio iznimno velik, a u tri dana manifestacije svoje je proizvode i usluge posjetiteljima i potencijalnim poslovnim partnerima predstavilo 240 izlagača iz Hrvatske i inozemstva.

Na svečanom otvorenju Sajma dobrodošlicu gostima i izlagačima poželio je župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren, ujedno i predsjednik Organizacijskog odbora Sajma, uputivši zahvale svima uključenima u organizaciju, a posebno domaćinu Gradu Križevcima, Obrtničkoj komori Koprivničko-križevačke županije koja je nositelj tehničke organizacije Sajma, partneru manifestacije Zagrebačkoj županiji te pokrovitelju Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta.

„I ove je godine Sajam okupio brojne obrtnike i poduzetnike s područja cijele Hrvatske i inozemstva, kojima želim mnogo uspjeha u prezentaciji proizvoda i usluga, te nove poslovne kontakte. Veseli nas što broj izlagača raste, ove godine ih je 240 i svi oni će zajedno s posjetiteljima tijekom tri dana manifestacije imati sjajnu priliku za promoviranje, ali i upoznavanje županijskoga gospodarstva te uvid u mogućnosti ulaganja i razvojne projekte na području Koprivničko-križevačke županije“, kazao je župan Kuran.

Župan se osvrnuo i na gospodarstvo Koprivničko-križevačke županije te sa zadovoljstvom kazao kako je tijekom prošle godine 3 196 aktivnih gospodarskih subjekata u kojima je zaposleno 20 775 osoba realiziralo ukupne prihode od 12,6 milijardi kuna.

„Podravka je i dalje najjači adut prerađivačke industrije – prehrambeni gigant, kompanija koja je generator gospodarskog razvoja, ne samo naše županije već i cijele Hrvatske. Tu je i tvrtka Radnik koja pridonosi uspješnosti građevinskog sektora, a poželjna smo regija za strane investitore, čemu svjedoči dolazak drvne industrije Bauwerk Boen u Đurđevcu. Zaključno mogu kazati kako naše gospodarstvo ima sve osobine konkurentnog poduzetništva, a daljnjem rastu i razvoju će pridonijeti i izgradnja ključne prometne infrastrukture koju svi željno iščekujemo. Županija svojim planovima, projektima i aktivnostima stvara progresivne gospodarske okvire te je otvorena u želji servisiranja  potreba svih poduzetnika“, zaključio je župan te poželio izlagačima mnogo uspjeha u sklapanju novih poslovnih kontakata.

Predsjednik ŽK Koprivnica i predsjednik Uprave Podravke Marin Pucar istaknuo je kako Hrvatskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji treba bolji standard  te kako je nužno zaustaviti odlazak ljudi i spriječiti odljev radne snage.

„Moramo poslati poruku svim gospodarstvenicima, obrtnicima koji vrijedno rade da svojim aktivnostima kreiraju nove ideje. Na nama je da širimo optimizam i poduzetnički impuls koji će im dati poticaj da na tomu putu ustraju, promoviraju svoje nove proizvode, pronalaze nove partnere  na domaćem i inozemnom tržištu. Moramo stvoriti optimistično ozračje  i nastaviti u pozitivnom trendu koji krasi naše gospodarstvo u posljednjih nekoliko godina“, naglasio je Pucar.

Prisutnima su se obratili i zamjenik gradonačelnika Grada Križevaca Mario Martinčević, potpredsjednik HOK-a  Dalibor Kratohvil i saborski zastupnik, ujedno izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Damir Felak koji su poželjeli uspjeh izlagačima, a sajam je svečano otvorio ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta  Darko Horvat.

Ministar Horvat je pohvalio Koprivničko-križevačka županiju što je u fokus stavila strukovno obrazovanje.

„Sajmovi imaju posebnu vrijednost, no rijetko koji ima hrabrosti kao temu odrediti strukovno obrazovanje. S ponosom možemo kazati kako je država podigla stipendije za strukovna zanimanja na 1800 kuna čime želimo iskazati apsolutnu podršku toj vrsti obrazovanja. U hrvatskom se gospodarstvu događaju pozitivni trendovi, evidentan je rast i to je rezultat svih aktivnosti kojima država nastoji rasteretiti poduzetnike i potaknuti proizvodnju.  Porasla je  minimalna i prosječna plaća,  a poduzetnici dobivaju kredite po niskim kamatnim stopama kao njihovi kolege u Sloveniji ili Mađarskoj. Naše gospodarstvo ne smije ovisiti samo o europskim fondovima koji su akcelerator razvoja već ga treba osposobiti na izvornom rastu obrta, malih i velikih trgovačkih društava. Upravo ovakvi sajmovi prilika su za neposredni kontakt malim obrtnicima s potencijalnim klijentima i oni sigurno imaju budućnost“, kazao je ministar Horvat te otvorio sajam.

Nakon svečanog otvorenja održan je tradicionalni izbor najstražarice Križevačke djevojačke straže,  a ove je godine najboljom proglašena Ivona Škrlec, dok su titule prve i druge pratilje pripale Loreni Filipašić i Dori Bečirović.

Nakon otvorenja i zabavnog dijela programa upriličena je i dodjela ugovora korisnicima programa Provjera inovativnog koncepta (PoC8), odnosno potpora poduzetnicima u vrijednosti od 500 tisuća kuna koje su dodijelili ministar Horvat  i predsjednik Uprave HAMAG Bicro Vjeran Vrbanec.

U sklopu sajma održana je izložba malih životinja. Kao i svake godine posjetitelji su mogli uživati u  modnoj reviji i reviji frizura.

Ova manifestacija održava se u organizaciji Koprivničko-križevačke županije, a suorganizatori su Grad Križevci, Hrvatska gospodarska komora Županijska komora Koprivnica, Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije koja je ujedno i nositelj tehničke organizacije, Udruženje obrtnika Križevci, PORA Regionalna razvojna agencija Koprivničko-križevačke županije, Turistička zajednica Grada Križevaca i Turistička zajednica Koprivničko-križevačke županije.