Izvor: Interreg Danube DTP

Održan 2. sastanak upravljačkog odbora projekta MELIA Observatory

Objavljeno: 03. 06. 2021. , Ažurirano: 21. 06. 2021.

Drugi sastanak upravljačkog odbora projekta MELIA Observatory održan je 28. svibnja 2021. godine.

Hrvatska gospodarska komora projektni je partner projekta MELIA Opservatorij – Opservatorij medijske pismenosti za aktivno građanstvo i održivu demokraciju.

Sastanak je organizirao i vodio projektni partner Metropolitní univerzita Praha, a prisustvovali su mu predstavnici svih projektnih partnera i jedan predstavnik pridruženih strateških partnera.

Na sastanku su predstavljene aktivnosti koje su provedene na projektu te one koje su u planu provedbe. Voditelj projekta, profesor Matevž Tomšič s Fakulteta za uporabne društvene študije (Fakultet za primijenjene društvene znanosti) iz slovenske Nova Gorice, vodećeg partnera na projektu, izrazio je zadovoljstvo tijekom provedbe projekta prema planu, unatoč situaciji nastaloj zbog pandemije.

U sklopu radnog paketa T1 – Mapiranje medijske pismenosti u Dunavskoj regiji provedeno je prikupljanje podataka o medijskim porukama, medijskom okruženju, pravnom i institucionalnom okviru medijske pismenosti, najboljim praksama medijske pismenosti te izazovima i problemima vezanim uz medijsku pismenost u regiji. Podaci su prikupljeni iz javno dostupnih izvora i online istraživanjima, putem upitnika i polustrukturiranih intervjua sa relevantnim stručnjacima i ključnim dionicima iz područja medija i medijske pismenosti.

Održane su i tri radionice s ciljem prikaza stanja medija i medijske pismenosti u zemljama Dunavske regije – jedna za područje Njemačke, Češke i Slovačke, jedna za područje Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine te jedna za područje Bugarske, Mađarske i Rumunjske. Na radionicama su govornici bilo relevantni stručnjaci i dionici iz područja medija i medijske pismenosti iz navedenih zemalja te velik broj sudionika, uglavnom predstavnika obrazovnih institucija, institucija civilnog sektora, nacionalne i lokalne vlasti i šire javnosti.

U planu je donošenje smjernica i akcijskog plana za donositelje politika na području medija i medijske pismenosti u zemljama Dunavske regije. U sklopu radnog paketa T2 započele su aktivnosti kreiranja web-platforme MELIA Observatory, koja će ponuditi instrument za nadzor medijskih sadržaja, alata za obuku i smjernica za politiku te podržati umrežavanje, dijeljenje informacija i obrazovanje na području medijske pismenosti. U sklopu radnog paketa T3 započele su aktivnosti kreiranja kurikuluma i obrazovnih materijala medijske pismenosti za osnovne i srednje škole te edukatore.

Projekt MELIA Observatory sufinanciran je iz programa transnacionalne suradnje Interreg Dunav.

Više informacija o projektu možete pronaći na POVEZNICI.

Steering Committee Meeting of the MELIA Observatory project

2nd SCOM meeting of the MELIA Observatory project was held online on 28 May 2021.

Croatian Chamber of Commerce participates as a project partner in the implementation of the MELIA Observatory project.

The meeting was organized and led by the project partner Metropolitan University Prague (MUP), and was attended by representatives of all project partners and one representative of the associated strategic partners. The activities implemented so far and those planned for implementation in the next period were presented at the meeting. Project manager, prof. Matevž Tomšič from the School of Advanced Social Studies (SASS) from Slovenia, which is the leading partner in the project, expressed satisfaction with the implementation of the project so far despite the situation caused by the Covid-19 pandemic and that all activities have been carried out according to plan.

As part of the work package T1 - Mapping the media literacy in the Danube region, activities of collecting data on media messages, media environment, legal and institutional framework of media literacy, best practices of media literacy and main challenges and issues related to media literacy in the region were implemented. Data have been collected from publicly available sources and through online research, questionnaires and semi-structured interviews with relevant experts and key stakeholders in the field of media and media literacy.

3 workshops have been organized also to present the state of the media and media literacy in the countries of the Danube region - one for Germany, the Czech Republic and Slovakia, one for Slovenia, Croatia, Serbia, Montenegro and Bosnia and Herzegovina and one for Bulgaria, Hungary and Romania. The workshops were attended by relevant experts and stakeholders in the field of media and media literacy from mentioned countries and a large number of participants, mainly representatives of educational institutions, civil society institutions, national and local public authorities and the general public.

In the next period, it is planned to produce the guidelines with action plan for policy makers in the field of media and media literacy in the countries of the Danube region.

As part of the T2 work package, activities have begun to develop the MELIA Observatory web platform, which will offer a media audit instrument, training tools and policy guidelines, and support networking, information sharing and media literacy education. As part of the T3 work package, activities for creating curricula and educational materials on media literacy for elementary schools, high schools and educators have begun.

The MELIA Observatory project is co-financed by the Interreg Danube transnational Programme.

More information about the project can be found at the following LINK.